اخبار کانون | ۲۶ خرداد، ۱۳۹۹

نشست رییس و اعضای هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری گلستان با «رمضانعلی سنگدوینی» نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی، روز شنبه ۲۴ خرداد در محل کانون وکلا برگزار شد.

در این نشست رییس کانون وکلای دادگستری گلستان با بیان اینکه «وکلای دادگستری وکلای خاص و نمایندگان مجلس وکلای عام مردم هستند» اظهار کرد: این شباهت بین وکلا و نمایندگان مجلس کمک می کند تا علاوه بر اشتراک فکری بین این دو قشر، تعامل مناسبی نیز وجود داشته باشد.

«رضا سلیمانی» بیان کرد: تمام دغذغه ی ما در نهاد وکالت، اجرای قانون است و عدالت در شرایطی محقق می شود که قانون به درستی اجرا شده باشد.

وی افزود: اگر نمایندگان مجلس نیز از اختیار و استقلال لازم در قانونگذاری برخوردار نبوده و وابسته به دولت، قوه قضاییه و… باشند، هرگز نخواهند توانست به وظیفه ذاتی خود عمل نمایند.

وجود نهاد موازی با وکالت در شأن نظام و مردم ایران نیست

رییس کانون وکلای دادگستری گلستان با اشاره به جایگاه وکیل و قاضی عنوان کرد: بر مبنای مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام، به هنگام دفاع جایگاه وکیل برابر با قاضی است و قانونگذار نیز تصریح کرده که وکیل هم شأن قاضی است.

«سلیمانی» با اشاره به نظام های حقوقی کشورهای توسعه یافته، گفت: از مهم ترین ویژگی های نظام های حقوقی مترقی دنیا، وجود وکیل مستقل در هر دعوی است و در نهاد وکالت کشورمان با بیش از یک قرن سابقه، تصویب لایحه استقلال کانون وکلا در سال ۱۳۳۳ و وجود کانون وکلای مستقل از افتخارات نظام حقوقی کشور در دفاع از حقوق مردم است.

وی، ایجاد اشتغال منظم، موثر و پایدار، انجام خدمات مشاوره ای رایگان به شهروندان و برخورداری از سیستم خودانتظامی را ازجمله ویژگی های خاص نهاد وکالت برشمرد و افزود: وجود نهاد موازی با کانون وکلا ازجمله مهم ترین مشکلاتی است که در این نهاد قدیمی و ریشه دار با آن دست به گریبان هستیم و ما معتقدیم وجود نهاد موازی برای وکالت، در شأن کشور، نظام حقوقی و مردم ایران نیست.

«سلیمانی» ادامه داد: همانگونه که کمبود وکیل مفسده زاست زیادبودن تعداد وکلا نیز این فساد را به دنبال خواهد داشت و این موضوعی است که ریاست محترم قوه قضاییه نیز صراحتاً به آن اشاره داشته اند.

رییس کانون وکلای دادگستری گلستان با تأکید بر ضرورت حمایت قانونگذار از جامعه وکالت، اظهار داشت: انتظار ما این است که نمایندگان مجلس به عنوان وکلای ملّت، مدافع کانون وکلا باشند؛ نهادی که با وجود استقلال و وکیل مستقل، آبروی نظام است.

تشکیل کارگروه حقوقی در دفتر نمایندگان مجلس

در این نشست نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی گفت: بدون شک نقش کانون های وکلا در هر کشوری با استقلالی که از آن برخوردار هستند دارای اهمیت و جایگاه والایی است.

«رمضانعلی سنگدوینی» با تأکید بر حفظ استقلال نهاد وکالت در ایران، افزود: وجود این استقلال در راستای حفظ شأن این نهاد و ملّت ایران بسیار حائزاهمیت است.

وی بر ضرورت تعامل بین کانون های وکلا و نمایندگان مجلس تأکید و عنوان کرد: مجلس و نمایندگان آن به کمک و مشاوره های حقوقی وکلا بویژه در موضوع طرح ها و لوایح نیاز جدّی دارند از این رو در گامی موثر برای این مهم کارگروه حقوقی در دفتر خود را تشکیل خواهیم داد.

وکیل باید بدون لکنت از حقوق شهروندان دفاع کند

در این برنامه همچنین اعضای حاضر به بیان دیدگاه ها و نظرات خود پرداختند؛

• «حمیدرضا مومن» عضو هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری گلستان:

متأسفانه امروز به جای آنکه کانون وکلا برای افزایش خدمات خود به شهروندان برنامه داشته باشد برای حفظ استقلال خود که جوهره ذاتی این نهاد است دغدغه دارد. دغذغه امروز ما صرفاً یک دغدغه ی صنفی نیست بلکه در راستای دفاع از حقوق شهروندان است و در این زمینه نقش نمایندگان مجلس بسیار حائزاهمیت است.

• دکتر «علی طالع زاری» عضو هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری گلستان:

استقلالی که در نهاد وکالت از آن صحبت می شود به معنای خودکامگی نیست و اگر یک وکیل دادگستری در مقام دفاع نتواند بدون وابستگی و با استقلال از موکل خود دفاع کند قطعاً این لطمه علاوه بر موکل، به حاکمیت و حقوق شهروندی نیز خواهد خورد.
متأسفانه در سال های اخیر به انحاء مختلف استقلال نهاد وکالت مورد تعرض قرار گرفته است؛ وجود نهاد موازی در ماده ۱۸۷ قانون برنامه سوم توسعه و اصرار بر ادغام آن با کانون وکلا در گام بعدی، همچنین تلاش برای وضع آیین نامه وکالت از سوی قوه قضاییه ازجمله مواردی است که استقلال کانون های وکلا را خدشه دار می کند. از این رو، انتظار ما از نمایندگان مجلس در جایگاه قانونگذار این است که از نهاد وکالت به عنوان سازمان مدنی و مردم نهاد که باری بر دوش حاکمیت نیز نداشته است حمایت کنند تا از حقوق ملّت دفاع کرده باشند.

• «امید کفاش» دادیار دادسرای انتظامی کانون وکلای دادگستری گلستان:

کانون وکلا یکی از قانونمندترین نهادهای جمهوری اسلامی است که فساد در آن حداقل ممکن بوده و این اعتمادی است که نظام می تواند به این نهاد مستقل داشته باشد.
کانون وکلای گلستان این آمادگی را دارد تا به صورت کاملاً تخصصی درخصوص طرح ها، لوایح و مجموعه قانونگذاری، درکنار نمایندگان مجلس استان باشد.

• «مصطفی ابراهیم نژاد» وکیل دادگستری گلستان:

اداره کانون های وکلا توسط هیدت مدیره ای است که با آرای مستقیم وکلا انتخاب می شوند از این رو وجود این نهاد مستقل یکی از مظاهر نظام مردم سالار است.
امروز تنها انتظار کانون های وکلا که از بودجه عمومی ارتزاق نکرده و در مقابل، خدمات عمومی رایگان اعم از مشاوره های حقوقی و وکالت های تسخیری و معاضدتی به جامعه ارائه می نمایند این است که استقلال قانونی آنها حفظ شود تا وکیل بدون لکنت و ترس بتواند از حقوق شهروندان دفاع کند.

«روابط عمومی کانون وکلای دادگستری گلستان»


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به کانون وکلای دادگستری گلستان می‌باشد.