اخبار کانون | ۰۸ اسفند، ۱۳۹۵

عضو هیأت مدیره و بازرس کانون وکلای دادگستری گلستان گفت: یک دادرسی عادلانه، بدون حضوروکیل امکان پذیر نیست.

«ایوب پرتوی» به مناسبت ۷ اسفند روز وکیل در جمع رسانه ها، افزود: همانگونه که قاضی در تحقق و اجرای عدالت نقش دارد درکنار آن وکیل هم نقش بسزایی در اجرای عدالت دارد و به همین خاطر گفته می شود وکیل و قاضی دو بال فرشته عدالت هستند که در راستای احقاق حق گام برمی دارند.

او تصریح کرد: روز وکیل بهانه ای برای بزرگداشت حق و عدالت است و نقش وکلا در تحقق عدالت و حقوق شهروندی کاملاً ملموس و مشخص است.

«پرتوی» با بیان اینکه «در بسیاری از کشورها دخالت و حضور وکیل در دادرسی اجباری است»، بیان کرد: در سال ۱۳۵۶ که قانون اصلاح پاره ای از قوانین دادگستری به تصویب رسید ماده ای پیش بینی شد که وزارت دادگستری را مکلف کرد تا در جهت الزامی شدن دخالت وکیل در دعاوی به تدریج اقدام کند. در سال ۱۳۶۷ هم مصوبه ای از مجمع تشخیص مصلحت نظام تحت عنوان الزام دادگاه ها در پذیرش وکلا داریم که بر اساس آن اگر در پرونده ای مانع حضور وکیل در دعاوی شده باشند توسط دیوان عالی کشور آن رأی نقض خواهد شد.

عضو هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری گلستان با بیان اینکه «حدود ۶۵ سال از استقلال نهاد وکالت در ایران می گذرد»، اضافه کرد: در ایران بعد از مشروطیت در مواد پراکنده ازجمله در قانون اصول محاکمات حقوقی اشاره ای به وکالت در دعاوی شده بود و بعد از آن اولین قانون وکالت ایران در ۲۵ بهمن ۱۳۱۵ تصویب شد که در این قانون راجع به استقلال وکلا مطلبی بیان نشده بود. درواقع، مطابق این قانون، پروانه وکالت توسط وزارت عدلیه بررسی و صادر می شد و در صورتی که وکیل شرایط وکالت را نداشت همین مرجع پروانه آن وکیل را لغو و ابطال می کرد.

او با اشاره به تهیه نخستین لایحه استقلال وکلا توسط مرحوم «مصدق»، اظهار کرد: ایشان اختیاراتی از مجلس گرفته بود تا برخی از قوانین در زمینه مسایل قضایی، فرهنگی و ارتش را تهیه و به مدت شش ماه آن ها را به اجرا بگذارد تا اگرمشکلاتی وجود داشت برطرف و سپس برای تصویب به مجلس برود که به دلیل کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ این لایحه اجرایی نشد.

«پرتوی» گفت: این لایحه در ۷ اسفند ۱۳۳۳ به تصویب مجلس رسید و بر اساس همین قانون، ۷ اسفند سالروز استقلال کانون وکلا و روز وکیل یاد می شود.

(اخبار بعدی این نشست خبری در روزهای آتی منتشر خواهد شد.)

 

 

 

 

«روابط عمومی کانون وکلای دادگستری گلستان»


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به کانون وکلای دادگستری گلستان می‌باشد.