اخبار کانون | ۲۹ اردیبهشت، ۱۳۹۷

با حضور اعضای هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری گلستان و خانه مطبوعات این استان، تفاهم نامه همکاری بین دو مجموعه امضا شد.

 

در این نشست که با حضور «رضا سلیمانی» رییس و «آنه محمد شاه نظری»، «غلامرضا ریاضی»، «علی مقسم» و «فرهاد توماج» اعضای اصلی و «غلامرضا اتحادیه»، «امید کفاش»و «ایوب پرتوی» اعضای علی البدل هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری گلستان و همچنین «وحید عرب احمدی» رییس خانه مطبوعات استان و «موسی جرجانی»، «هادی علمدار»، «حمیدرضا محمدیاری»، «جواد عموزاد» و علی اصغر سلیمانی» اعضای هیأت رییسه این خانه در محل کانون وکلا برگزار شد، «سلیمانی» اظهار کرد: مشکلات قضایی خبرنگاران و جامعه رسانه نسبت به گذشته کمتر شده است و یکی از دلایل اصلی این امر، تغییر شیوه های انتقاد است.

وی افزود: پیشنهاد ما این است که رسانه ها به سمتی سوق پیدا کنند که در بیان واقعیت ها و صراحت در نقدهای خود، قانون را رعایت کرده و آن را نادیده نگیرند تا بهانه ای دست کسی داده نشود.

«سلیمانی» با اشاره به نقش و جایگاه کانون وکلا و رسانه در جامعه، عنوان کرد: یکی از دلایلی که کانون وکلا تمایل به همکاری با خانه مطبوعات دارد مشابهت های این دو مجموعه به لحاظ وظیفه و سختی کار است. یکی از مهم ترین وظایف رسانه آگاهی رسانی و دفاع از حقوق کلّی جامعه و کار ما نیز دفاع از حقوق فردفرد جامعه است.

رییس کانون وکلای دادگستری گلستان با تأکید بر داشتن جامعه ای آگاه، اظهار کرد: ما علاقه مندیم که جامعه آگاه تری داشته باشیم از این رو دوست داریم به افرادی چون اهالی رسانه که در این زمینه نقش مهمی دارند، کمک کنیم.

«سلیمانی» با بیان اینکه «از برگزاری دوره های آموزشی برای رسانه ها استقبال می کنیم» تصریح کرد: تا زمانی که این هیأت مدیره در کانون وکلا بر سر کار باشد از اهالی رسانه به صورت رایگان حمایت خواهد کرد.

وی خدمات کانون وکلا به جامعه را بی نظیر خواند و گفت: علی رغم این خدمات گسترده، اما فشارها به قشر وکلا نیز زیاد است و در انعکاس این خدمات نامی از کانون وکلا برده نمی شود.

همچنین رییس خانه مطبوعات گلستان در این نشست، یکی از مشکلات عمده اهالی رسانه را عدم آگاهی مطلوب از حقوق خود برشمرد و افزود: عدم آگاهی کافی از حقوق رسانه ای باعث شده تا همکاران رسانه ای ما غالباً نتوانند حرف هایشان را در مراجع قضایی اثبات کنند.

«وحید عرب احمدی» ادامه داد: از آنجایی که خبرنگاران به حقوق رسانه ای خود اشراف ندارند و در صورت بروز مشکلات قضایی نمی توانند از خود دفاع کنند خواسته ما از کانون وکلا برگزاری دوره های آموزشی حقوق رسانه با توجه به نیازی است که اهالی رسانه دارند.

در این نشست، «آنه محمد شاه نظری» نایب رییس کانون وکلای این استان بیان کرد: همکاری کانون وکلا و خانه مطبوعات، حاشیه امنیت و تضمینی برای فعالیت های رسانه ای خواهد بود ضمن آنکه کانون وکلا نیز از ظرفیت رسانه ها در جهت تحقق اهداف خود بهره خواهد برد.

عضو هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری گلستان و عضو دو دوره هیأت منصفه مطبوعات استان نیز بیان کرد: یکی از ضعف هایی که در خبرنگاران و فعالان حوزه رسانه استان دیده می شود عدم آگاهی آنان از قوانین این حوزه است.

«غلامرضا ریاضی» با تأکید بر آگاهی جامعه رسانه از قانون مربوط به انتشار و دسترسی آزاد اطلاعات و همچنین منشور حقوق شهروندی، تأکید کرد: رسانه ها با مطالعه و آگاهی از قوانین مطالبه گر باشند.

«علی مقسم» دیگر عضو اصلی هیأت مدیره کانون وکلا با تأکید بر تخصص گرایی در حوزه حقوق رسانه، گفت: بی تردید هر فردی از حقوق خود بیشتر بداند کمتر در معرض خطر قرار خواهد گرفت.

«فرهاد توماج» نیز عضو اصلی هیأت مدیره کانون وکلا با اشاره به نقش و اهمیت رسانه ها به عنوان رکن چهارم دموکراسی در جامعه، بر حمایت از جامعه رسانه تأکید کرد.

در ادامه، «غلامرضا اتحادیه» عضو علی البدل هیأت مدیره کانون وکلای گلستان بیان کرد: باید آگاه باشیم این تفاهم و همکاری مستمسکی نشود برای آنهایی که از مسیر واقعیت منحرف شوند.

«ایوب پرتوی» عضو علی البدل هیأت مدیره کانون وکلای استان بر استفاده از قابلیت های کانون وکلا و خانه مطبوعات در تحقق نهضت حقوق آموزی تأکید کرد.

در این نشست همچنین اعضای هیأت مدیره خانه مطبوعات استان به بخشی از مشکلات حقوقی رسانه ها اشاره کردند.

در پایان این جلسه، تفاهم نامه همکاری کانون وکلای دادگستری گلستان و خانه مطبوعات استان نیز به امضای طرفین رسید.

به موجب این تفاهم نامه، مشاوره حقوقی به اهالی رسانه و حمایت از خبرنگاران در مجامع قضایی به شرط داشتن معرفی نامه از خانه مطبوعات، رایگان انجام خواهد شد. همچنین، در برگزاری کارگاه های آموزشی حقوق رسانه برای اصحاب رسانه از سوی کانون وکلا همکاری و مشارکت صورت گیرد. کانون وکلای گلستان نیز از ظرفیت رسانه ای خانه مطبوعات در تولید محتوا و اطلاع رسانی اهداف، برنامه ها و اقدامات استفاده نماید.

 

 

 

«روابط عمومی کانون وکلای دادگستری گلستان»


  • Omid

    با درود ، بجاست که در این برهه حساس که وکلای جوان دچار مشکلات عدیده مالی میباشند اعضای محترم هیئت مدیره بجای برگزاری چنین جلساتی در پی رفع معضل بیکاری وکلای جوان باشند زیرا که هر روز میشنویم که وکلای جوان و حتی آنهایی که سالها تجربه کاری دارنددر معیشت خود دچار مشکل گردیده اند با این منوال جذب کارآموزان وکالت در سال آتی جز یک فاجعه نخواهد بود. در یک کلام دانشجوی بیکار بهتر از وکیل بیکار میباشد. خواهشا دو گوش شنوا داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به کانون وکلای دادگستری گلستان می‌باشد.