اخبار کانون | ۱۸ مرداد، ۱۴۰۱

گزارش نشست خبری رییس و اعضای هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری گلستان به مناسبت روز خبرنگار/ بدون وکیل مستقل روند دادرسی عادلانه نخواهد بود

نشست خبری رییس و اعضای هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری گلستان به مناسبت روز خبرنگار، چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۱۲ در سالن اجتماعات این کانون برگزار شد.

بدون وکیل مستقل روند دادرسی عادلانه نخواهد بود

رییس کانون وکلای دادگستری گلستان در این نشست با اشاره به نقش و جایگاه خبرنگاران در آگاهی بخشی جامعه گفت: داشتن واقع نگری و رفتار متعهدانه خبرنگار با پرهیز از احساسات شخصی و گرایش های قومی و حزبی، رسالت خبرنگار است و ما ضمن حمایت از حق گویی خبرنگاران، هرگونه برخورد غیرقانونی و غیرمنصفانه با این قشر را محکوم می کنیم.

«غلامرضا اتحادیه» در ادامه با اشاره به مشکلات و چالش های پیش روی نهاد وکالت که استقلال وکیل را نشانه رفته است، تأکید کرد: در جامعه ای که وکیل مستقل نباشد دفاع از حقوق شهروندان به درستی اتفاق نمی افتد و روند دادرسی نیز عادلانه نخواهد بود.

وی به خدمات رایگان کانون های وکلای دادگستری کشور اشاره و بیان کرد: وکلای دادگستری در محل کانون وکلا، زندان ها و دادگستری ها به شهروندان مشاوره حقوقی رایگان ارایه می دهند، همچنین طی تفاهم نامه کانون وکلا با بهزیستی، به مددجویان این سازمان که متقاضی داشتن وکیل در پرونده های حقوقی هستند وکیل معرفی می شود ضمن آنکه در پرونده های کیفری نیز وکلای تسخیری به صورت رایگان دفاع می کنند.

رییس کانون وکلای دادگستری گلستان تصریح کرد: آنان که وکالت را کسب و کار می دانند شفاف بگویند چگونه یک مجموعه ی خودگردان بدون دریافت حتی ریالی از بودجه دولت و با این سطح از خدمات رایگان به جامعه می تواند کسب و کار تلقی شود؟

«اتحادیه» با بیان اینکه «قانونگذاری باید کارشناسانه باشد» اظهار داشت: متأسفانه نمایندگان محترم مجلس با نگاهی غیرکارشناسانه و صرفاً با شعار ایجاد اشتغال، طرحی را در حوزه وکالت مصوب کردند که با افزایش چندبرابری تعداد وکیل بدون توجه به ظرفیت و نیاز جامعه، فسادآور بوده و نگرانی ما نیز برای تأثیرات منفی این طرح در جامعه است.

تبدیل لیسانسه های حقوق به وکلای بیکار، خطرآفرین است

نایب رییس کانون وکلای دادگستری گلستان نیز در این برنامه، مهم ترین اثر سوء اجرای طرح تسهیل مجوزهای کسب و کار در حوزه وکالت را تبدیل لیسانسه های حقوق به وکلای بیکار برشمرد و افزود: لیسانسه های حقوق به صورت بالقوه برای جامعه خطری ندارند اما زمانی که تبدیل به وکیل دادگستری شوند خطرآفرین خواهند بود چراکه با داشتن پروانه وکالت، مردم به آنها در جایگاه یک وکیل اعتماد خواهند کرد بدون آنکه بدانند این دسته از وکلا چگونه و با چه سطح از دانش حقوقی پروانه وکالت دریافت کرده اند.

«حمیدرضا مومن» تأکید کرد: وکیل بیکار برای کسب درآمد دست به هر کاری خواهد زد و نتیجه ی سوء این اتفاق علاوه بر حوزه وکالت، فساد در دستگاه قضایی را نیز به دنبال خواهد داشت.

وی همچنین با اشاره به خدمات عمومی کانون وکلای دادگستری ازجمله مشاوره حقوقی رایگان و وکالت های تسخیری و معاضدتی، یادآور شد: سال گذشته در استان تعداد ۹۱۷ نفر وکیل دادگستری در پرونده های کیفری و حقوقی معرفی شده و به صورت رایگان از حقوق شهروندان دفاع کردند که آمار قابل توجهی است؛ آیا وکالت با چنین خدماتی به جامعه می تواند کسب و کار باشد؟

برخوردها با صنف وکالت و خبرنگاری، حرفه ای و حمایتی نبوده است

رییس کمیسیون کارآموزی و اختبار کانون وکلای دادگستری گلستان نیز در این نشست با اشاره به هجمه های وارده علیه نهاد وکالت مانند صنف خبرنگاری، اظهار داشت: متأسفانه علی رغم وظایف و مسئولیت های اجتماعی که هر دو صنف در دفاع از حقوق شهروندی داریم اما برخوردهایی که با ما صورت گرفته، حرفه ای و حمایتی نبوده است.

دکتر «علی طالع زاری» در ادامه با اشاره به اجرای طرح تسهیل برخی مجوزهای کسب و کار گفت: بارها گفته ایم و باز هم تأکید می کنیم این طرح بیش از آنکه به نهاد وکالت لطمه وارد کند به جامعه و بنیان های حقوق شهروندی آسیب می رساند و نتیجه ی مضر اجرای چنین طرح هایی را قطعاً در سال های آتی در جامعه خواهیم دید.

وی با تشریح فرآیند جذب کارآموز وکالت در کانون وکلای دادگستری، تعداد فعلی کارآموزان وکالت این استان را ۷۰ نفر اعلام و عنوان کرد: این کارآموزان به عنوان پذیرفته شدگان آزمون ورودی سازمان سنجش، پس از تأیید مراجع ذیصلاح، ضمن حضور در دادگاه ها جهت تهیه گزارش از پرونده ها و گذراندن حداقل ۱۰۰ ساعت آموزش های حقوقی و در پایان نیز قبولی در آزمون اختبار موفق به دریافت پروانه وکالت می شوند در حالیکه در طرح تسهیل مجوزهای کسب و کار با افزایش چندبرابری ظرفیت جذب بدون توجه به دانش حقوقی افراد و توانمندی لازم در امر دفاع و بدون در نظر گرفتن ظرفیت های کمی و کیفی کانون های وکلا و دستگاه قضایی و نامتناسب با نیاز حقوقی جامعه این تعداد چند برابر خواهد شد و با این وصف قطعاً امکان پیش بینی فرایند آموزش و کارآموزی حرفه‌ ای برای کانون وکلا و دادگستری میسر نخواهد شد.

«طالع زاری» با بیان اینکه «حساسیت ما صرفاً حساسیت درون صنفی نیست» تأکید کرد: ما در قبال حقوق شهروندی مسئولیم و تأکید می کنیم اجرای چنین طرح های غیرکارشناسانه، نظم عمومی جامعه را نیز با چالش جدّی مواجه خواهد کرد به گونه ای که جریان های واسطه گری و کارچاق کنی، وکیل را از جایگاه واقعی خود دور کرده و به جریان فساد در دستگاه قضایی نیز دامن خواهد زد.

رییس کمیسیون کارآموزی و اختبار کانون وکلای دادگستری گلستان با اشاره به تلاش مدیران نهاد وکالت قبل از تصویب این طرح طی جلسات مکرر با نمایندگان مجلس، بیان کرد: در حال حاضر تعداد وکلا بیش از نیاز جامعه است و نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی بدانند حال که تمام تلاش خود را با توجیه اشتغالزایی برای تصویب و اجرای چنین طرح هایی به کار گرفتند در شرایط کنونی لازم است که فکری برای خیل عظیم وکلای بیکاری که با تصویب چنین طرح هایی به کانون وکلا و‌ جامعه تحمیل می شوند، نمایند و با تنظیم طرح های راهگشا، حضور وکیل را در پرونده های مهم حقوقی و کیفری اجباری نمایند این در حالی است که در حال حاضر حضور وکیل صرفاً در موارد خاص و انگشت شماری در قانون به صورت تکلیف قانونی تصریح شده است.
از دیگر سو در طرح های دیگری که نمایندگان مجلس طراحی نموده اند امکان مداخله برای افراد غیر وکیل در دعاوی پیش بینی شده است که سیاست یک بام و دو هوا است به نحوی که مجلس از یک‌ طرف تعداد کمّی وکلا را افزایش داده و از دیگر سو صلاحیت های حرفه ای وکلا را کاهش داده است که ادامه این سیاست ها لطمات جبران ناپذیری به نظام حقوقی و قضایی کشور وارد خواهد کرد.

«روابط عمومی کانون وکلای دادگستری گلستان»


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به کانون وکلای دادگستری گلستان می‌باشد.