اخبار کانون | ۰۷ اسفند، ۱۳۹۵

رییس کانون وکلای دادگستری گلستان گفت: یکی از شرایط دادرسی منصفانه که زمینه احقاق حق را فراهم می کند استقلال وکیل است.

رییس کانون وکلای دادگستری گلستان در جمع رسانه ها؛

استقلال وکیل شرایط دادرسی منصفانه را فراهم می کند

«صادق ریاضی» به مناسبت 7 اسفند روز وکیل در جمع رسانه ها با بیان این مطلب، افزود: تنها وکیل مستقل است که می تواند از شجاعت لازم برای دفاع از متهمی که در مقابل ساختار قدرت قرار می گیرد برخوردار باشد.

او تصریح کرد: البته استقلال صرفاً به معنای جدایی و تفکیک دو نهاد وکالت و دستگاه قضایی از یکدیگر نیست بلکه آزادگی و استقلال وکیل در برابر تمنیات درونی و مادّی و استقلال در قربانی نکردن حقیقت در پیشگاه مصلحت نیز از عناصر متشکله شخصیت وکیل مستقل محسوب می شود.

«ریاضی» با بیان اینکه «رعایت شأن وکیل و نهاد وکالت، رعایت شأن قانون و دستگاه قضایی است»، اضافه کرد: احترام به وکیل، رعایت شأن شهروندان است چراکه وکیل، نماینده مردم و جامعه است و بر مبنای این منطق است که در قوانین، وکیل در مقام دفاع از تأمینات شغل قضا برخوردار است و این احترام موجب ارتقای جایگاه نظام قضایی و ایجاد اعتماد اجتماعی خواهد شد.

رییس کانون وکلای دادگستری گلستان با اشاره به 7 اسفند روز وکیل و سالروز استقلال کانون های وکلای دادگستری، اظهار کرد: روزهایی که در آن به سر می بریم قرین با استقلال نهاد وکالت است؛ استقلالی که مقدمه واجب آرمان های بنیادینی همچون عدالت و تأمین کننده حقوق و منافع شهروندان است.

او افزود: این درخت تنومند و ریشه دار با کوشش ها و مجاهدت های انسان های آزاده و وارسته ای چون مرحوم «مصدق» در سال 1331 کاشته شد و به ثمر نشست.

«ریاضی» با بیان اینکه «وکیل به منزله یکی از دو بالِ پروازِ شاهین عدالت است که به یاری دستگاه قضایی می شتابد»، تأکید کرد: استقلال کانون وکلا به تعبیر استاد «کاتوزیان» به معنای خودگردانی کانون ها و نه خودمختاری آن هاست، چه اساساً کانون های وکلا جزئی از حاکمیت اند؛ نهادی که از بطن جامعه و مردم به عنوان یک سرمایه اجتماعی طلوع کرده و واسطه میان حاکمان و مردم بوده و پیشرفت و توسعه جامعه را تضمین می کند.

(اخبار بعدی این نشست خبری در روزهای آتی منتشر خواهد شد.)

 

 

 

«روابط عمومی کانون وکلای دادگستری گلستان»


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به کانون وکلای دادگستری گلستان می‌باشد.