اخبار کانون، کمیسیون کارآموزی و اختبار | ۱۹ اسفند، ۱۳۹۶

جشن استقلال کانون وکلای دادگستری و دوازدهمین دوره تحلیف کارآموختگان وکالت گلستان روز پنجشنبه 17 اسفند در تالار دکتر ابراهیمی دانشگاه آزاد اسلامی گرگان برگزار شد.

 

این همایش با حضور عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی، استاندار گلستان، نماینده گرگان در مجلس شورای اسلامی، رییس و اعضای هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری گلستان، قضات، وکلا و خانواده هایشان برگزار شد.

سخنران اصلی جشن استقلال کانون وکلای دادگستری و دوازدهمین دوره تحلیف کارآموختگان وکالت گلستان «شهیندخت مولاوردی» دستیار ویژه رییس جمهور در امور حقوق شهروندی بود که پرواز وی به دلیل شرایط نامساعد جوّی انجام نشد.

 

فتحی:

قانونی که مدام در حال تغییر است اصالتی ندارد

عضو کمیسیون حقوقی مجلس شورای اسلامی گفت: قانونی که مدام در حال تغییر است، اصالتی ندارد و مردم به آن اعتمادی نمی کنند.

دکتر «محمدجواد فتحی» در جشن استقلال کانون وکلای دادگستری و دوازدهمین دوره تحلیف کارآموختگان وکالت گلستان، با بیان این مطلب افزود: از ابتدای انقلاب تاکنون قوانین مدام در حال تغییر هستند و این مسأله در بسیاری موارد نه فقط کارساز نبوده بلکه مشکلاتی هم به بار آورده است.

«فتحی» ادامه داد: اگر چه ملزم به اجرای قانون اساسی هستیم اما این قانون یک کتاب مقدس نیست که فارغ از نقد و اصلاح باشد.

وی با اشاره به اینکه «قانون اساسی نوشته شده حاصل تفکر افراد در سال 58 بوده است»، گفت: امروز این قوانین نیاز به تغییرات جدی دارد و بازنگری قانون اساسی نیازمند راه اندازی مجلس تخصصی است.

«فتحی» ادامه داد: چنانچه قانون‌گذاران، وکلا و قضات کار خود را به درستی انجام ندهند، واژه عدالت آسیب خواهد دید و جامعه را گرفتار خواهد کرد.

فتحی با اشاره به اینکه دستگاه قضا باید جزو قوه مجریه باشد، گفت: این مسأله موجب شده تا نظارت بر این دستگاه سخت شود.

قانون اساسی کتاب مقدس و غیرقابل نقد نیست و لازم است با توجه به شرایط موجود کشور موادی از آن بازنگری شود.

نماینده مردم تهران، ری و شمیرانات در مجلس افزود: قانون اساسی برخی کشورهای مترقی بارها اصلاح و به روز شده است اما عده ای در کشور ما فکر می کنند با یک کتاب مقدس و غیرقابل تغییر مواجهند.

«فتحی» با بیان اینکه «بسیاری از قوانین مجلس قابل دفاع نیست»، اظهار کرد: اصلاح قانون اساسی کفر نیست، همه خود را ملتزم به اجرای قانون می دانیم اما این نباید مانع نقد شود.

وی تصریح کرد: 26 بار قانون اساسی آمریکا اصلاح شد چرا فکر می‌کنیم قانون اساسی یک متن مقدس است حتما باید به سمت یک مجلس تخصصی برویم که بتوانیم مردم را امیدوار کنیم تا آنها ملتزم به اجرای قانون شوند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: ما حقوقدانان با سکوت مان می توانیم حرف‌های ناگفته بسیاری را بزنیم؛ حق، عدالت و قانون سه کلید واژه ای است که می‌توان راجع به آن کتاب‌ها نوشت و ساعت ها راجع به آن صحبت کرد همه این مفاهیم در نظام حقوقی اسلام به لحاظ حفظ کرامت انسان است.

«فتحی» تصریح کرد: در این عرصه با حق الناس مواجه هستیم به همین خاطر دائماً در معرض قضاوت قرار داریم و باید حواسمان را جمع کنیم؛ یک دفاع نادرست و نابجا تضییع حقی را ممکن است رقم بزند که جبران آن به راحتی امکان‌پذیر نیست.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: وقتی انسان فاضلی به قضاوت نصب می‌شود برای قضاوت باید یک روز قضاوت کرد و یک روز باید استغفار کرد چراکه رسالت سنگینی بر عهده ما است چون این وظیفه، گره خورده با حق‌الناس و در هم تنیده با حرمت انسان و شرافت ذاتی انسان است.

وی از کسانی که ردای وکالت به تن دارند خواست آزادی خواهانه و با کرامت نفس از منافع زودگذر مادی حق الوکاله در برخی موارد عدول کنند.

«فتحی» خطاب به وکلا گفت: جاودانگی شما در احقاق حق مظلومان است.

 

هاشمی:

برای تحقق حقوق شهروندی با مقاومتهایی روبهرو هستیم

استاندار گلستان سخنران دیگر این همایش بود که با بزرگداشت جشن استقلال کانون وکلا و تبریک به کارآموختگان وکالت، گفت: وکلا در جامعه کمک می‎کنند که مردم حقوق خود را بهتر بشناسند.

«سیدمناف هاشمی» افزود: یکی از وظایفی که وکلا در کشور دارند دفاع از حقوق مردم و بیان مشکلات است، توسعه بسیاری از کشورها در گروی حقوق بشر است و حقوق شهروندی یک حق قانونی است که باید دنبال شود.

وی ادامه داد: سال گذشته به دستور رئیس جمهور، منشور حقوق شهروندی ابلاغ شد و تحقق  و نهادینه کردن آن در جامعه کار سختی است و باید به گونه‎ای عمل کنیم که مردم به حقوق خود آگاه شوند.

استاندار گلستان با بیان اینکه «برای تحقق حقوق شهروندی حتی در برخی از دستگاه‎های اجرایی با مشکل و مقاومت‎هایی روبه‎رو هستیم»، افزود: اجرای عدالت در عمل یکی از شعارهای دولت با اجرای حقوق شهروندی است و این منشور مردم را از حقوق خود آگاه می‎کند.

«هاشمی»، اظهارداشت: حقوق شهروندی، گسترش توانایی مردم را بیان می کند و حس تعلق اجتماعی را به مردم بر می گرداند.

وی تصریح کرد: در برخی از دولت ها نام عدالت را بیان کردند اما این موضوع در عمل آن ها دیده نشده است.

استاندار گلستان گفت: نکات مهمی در بند 120 حقوق شهروندی ابلاغ شده است اما استفاده آن برای همه سخت است و چون فرهنگی در گذشته دور حاکم شده اصلاح آن کار سختی است.

 

سلیمانی:

تبدیل لیسانس بیکار به وکیل بیکار، هنر نیست خیانت است

رییس کانون وکلای دادگستری گلستان نیز در این برنامه کانون وکلا را از جمله معدود نهادهایی دانست که هیچگونه هزینه و تحمیلی بر خزانه دولت ندارد؛ «کانون وکلا ازجمله معدود نهادهایی است که بدون هیچگونه هزینه و تحمیلی بر خزانه دولت، هر سال تعدادی از دانش آموختگان حقوق را جذب و پس از آموزش های لازم، برای آنها پروانه وکالت پایه یک صادر می کند به گونه ای که در مدت ده سالی که ازتأسیس آن می گذرد بیش از 600 پروانه وکالت صادر کرده است.

«رضا سلیمانی» خطاب به استاندار گلستان و با بیان اینکه «هیچ مطالبه مادی از استانداری نداریم» اظهار داشت: پیشنهاد می کنیم از ظرفیت کانون وکلا در راستای تقویت و مهمتر از آن، تثبیت و نهادینه کردن حقوق شهروندی استفاده شود.

وی، با اشاره به تلاش های دکتر مصدق برای تصویب لایحه استقلال کانون وکلا یادآور شد: آن زمان مردم کانون وکلا را به عنوان نهادی برای یاری و کمک و احقاق حق می شناختند و کانون وکلا مأمن مردم بود اما اکنون با دشواری هایی مواجه هستیم که نمونه اعلامی آن افزایش بی ضابطه دانشکده های حقوق است که موجب کاهش شدید کیفیت آموزش آن و این اقدام نسنجیده موجب تضعیف عدالت شده است.

رییس کانون وکلای دادگستری گلستان ادامه داد: متأسفانه به لحاظ عدم رعایت استانداردهای لازم در آموزش، کیفیت فدای کمیت شده است.

«سلیمانی» ضمن اشاره به تعداد دانشکده های حقوق در برخی کشورهای جهان، تصریح کرد: نسبت به توقف کامل این روند و سپس کاهش دانشگاه های غیراستاندارد و ضایع کننده علم حقوق و درنهایت عدالت، اقدام جدی و فوری صورت گیرد و درواقع نباید عدالت را مورد معامله قرار داد. از نگاه ما، نام این کار تضعیف علم و اشغال است و اشتغالی در کار نیست.

وی ادامه داد: مصیبت دیگری که اخیراً ملاحظه شده، شعار وکیل شدن همه فارغ التحصیلان حقوق همین دانشگاه هاست و این خصمانه ترین اقدام علیه کانون های وکلا و حقوق اولیه و بدیهی شهروندان است.

«سلیمانی» افزود: فردی که دارای مدرک دکتری است و در امتحان وکالت کانون مرکز رتبه بالاتر از هشت هزارمین نفر را کسب کرده، شکایاتی را علیه کانون های وکلا طرح و هدایت نموده، طرحیرا ارائه و متأسفانه امضای تعدادی از نمایندگان مجلس را اخذ تا به زعم خویش اساس کانون های وکلا را تغییر دهد. این فرد که تا مدتی قبل رسانه ای مهم و قوی را در اختیار داشت و به احد از کاندیداهای ریاست جمهوری بسیار نزدیک بوده و هست با چنین سابقه ای قصد ایجاد تغییر ماهوی در کانون وکلا را دارد دقیقاً مانند آن کسی که با مدرک دکتری در آزمون قضاوت مردود شود و سپس با اینگونه موقعیت هایی که دارد، بخواهد اساس پذیرش و جذب قاضی در کشور را دگرگون کند.

رییس کانون وکلای دادگستری گلستان با بیان اینکه «کانون های وکلا بهترین مشاور در زمینه های حقوقی و قانونگذاری برای نمایندگان پارلمان هستند» اظهار کرد: ما به شدت به این روند و شکل کار معترض هستیم و از همه نمایندگان استان تقاضا داریم چنین طرحی را امضا نفرمایند و یا اینکه امضای خود را مسترد نمایند. این نوع کار، خلاف شأن کشور، مجلس، کانون های وکلا و شهروندان است؛ اینکه لیسانس بیکار تبدیل به وکیل بیکار شود هنر نیست، خیانت است و با فسادی که به دنبال خواهد داشت همین کانون های وکلای خسته را ویران خواهد کرد.

وی با اشاره به اجرای اصل 35 قانون اساسی تأکید کرد: حمایت از حقوق شهروندی و قانونی ملت، نیاز به اقدام های عملی بیشتر و البته پرداخت هزینه های لازم از سوی دولت دارد.

«سلیمانی» تصریح کرد: در حالی که در برخی کشورها سالانه چند میلیارد دلار برای معاضدت های حقوقی هزینه می شود اما در کشور ما هیچ هزینه ای پرداخت نشده و سال هاست مبالغی نیز برای ارائه خدمات از ما دریافت می شود و ما هنوز متوجه نشده ایم که این خدمات چیست؟!

 

شاه نظری:

زمانی دادرسی عادلانه است که وکیل مستقل باشد

نایب رییس کانون وکلای دادگستری گلستان گفت: یک وکیل به ویژه وکلای جوان باید از حق موکل خود دفاع قانونی وعلمی داشته و صداقت همواره مدنظر آنان باشد.

«آنه محمد شاه نظری» در جشن استقلال کانون وکلای دادگستری و دوازدهمین دوره تحلیف کارآموختگان وکالت گلستان، اظهار کرد: وکلای جوان همواره استقلال خود را حفظ کنند.

به گفته وی، وکیل باید بدون واهمه و شجاعانه و به دور از دخالت دیگران به دفاع از حق موکل خود بپردازد.

«شاه نظری» با اشاره به استقلال وکیل و کانون وکلا، تأکید کرد: زمانی دادرسی عادلانه خواهد بود که وکیل مستقل باشد.

 

باقری تبار:

هجمه به کانون وکلا از روی اغراض است

عضو اسبق هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مازندران و عضو شورای اجرایی این کانون در اسکودا نیز در این همایش گفت: به زبان آوردن عدالت آسان اما رسیدن به آن دشوار است.

«باقری تبار» افزود: از نمایندگان مجلس درخواست می شود به هجمه‎ها و مسائلی که علیه کانون‎ها بیان می ‎شود توجه کنند که بدون استقلال کانون وکلا و استقلال وکیل ایجاد عدالت مفهوم پیدا نخواهد کرد.

عضو شورای اجرایی اسکودا با بیان اینکه «هجمه به کانون وکلا از روی اغراض و عدم آگاهی از نقش وکیل در اجرای عدالت است»، اظهار کرد: امکان ندارد عدالت در جامعه ما محقق شود مگر آنکه وکیل مستقل باشد و کانون وکلای مستقل داشته باشیم. بدون استقلال کانون وکلا و استقلال وکیل ایجاد عدالت مفهوم پیدا ندارد.

 

در حاشیه؛

  • در این مراسم 40 نفر از کارآموختگان وکالت با اتیان سوگند و دریافت گواهی نامه پایه یک، به جمع وکلای این استان پیوستند.
  • در این برنامه به نمایندگی از تیم های والیبال و فوتسال آقایان و والیبال بانوان که با حضور در دومین المپیاد ورزشی وکلای دادگستری گلستان افتخارآفرینی کردند، تجلیل شد.

 

 

 

«روابط عمومی کانون وکلای دادگستری گلستان»


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به کانون وکلای دادگستری گلستان می‌باشد.