اخبار کانون | ۱۵ مرداد، ۱۳۹۷

کانون وکلا به عنوان نهادی مدنی که هر ساله اشتغال پایدار، ثابت و بدون هزینه برای کشور ایجاد می کند و ضمن ارائه خدمات حقوقی، معاضدتی و مشاوره ای رایگان در کشور و تربیت وکیل، اداره جامعه وکالت و رسیدگی به تخلفات انتظامی آنها را نیز برعهده دارد، باید بیشتر مورد حمایت مقنّن قرار گیرد.

 

 

در نشست خبری اعضای هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری گلستان با اصحاب رسانه، تأکید شد؛

ضرورت حمایت جدّی مقنّن از کانون وکلا

رییس کانون وکلای دادگستری گلستان بر ضرورت حمایت جدّی مقنّن از کانون وکلا تأکید کرد.

«رضا سلیمانی» در نشست خبری اعضای هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری گلستان با اصحاب رسانه که به مناسبت بزرگداشت روز خبرنگار برگزار شد، افزود: کانون وکلا به عنوان نهادی مدنی که هر ساله اشتغال پایدار، ثابت و بدون هزینه برای کشور ایجاد می کند و ضمن ارائه خدمات حقوقی، معاضدتی و مشاوره ای رایگان در سراسر کشور و تربیت و آموزش وکیل، اداره جامعه وکالت و رسیدگی به تخلفات انتظامی آنها را نیز برعهده دارد، باید بیشتر مورد حمایت مقنّن قرار گیرد.

لزوم توجه دولت و حکومت به بهداشت حقوقی جامعه

وی بر لزوم توجه دولت و حکومت به موضوع معاضدت قضایی و بهداشت حقوقی جامعه و تنظیم طرح و برنامه ای دقیق و مدون برای حمایت از شهروندان تأکید و بیان کرد: کانون وکلای دادگستری گلستان در سال گذشته حدود 600 وکیل تسخیری و معاضدتی معرفی کرد که این تعداد در چهار ماه اول سال جاری 220 وکیل بوده است.

«سلیمانی» با اشاره به ارائه خدمات مشاوره ای رایگان حقوقی از سوی کانون وکلای گلستان، یادآور شد: واحد مشاوره کانون وکلای استان در محل این کانون، دادسرا و زندان گرگان مستقر بوده و به شهروندان محترم خدمات مشاوره ای رایگان ارائه می نماید، ضمن آنکه این واحد در شورای حل اختلاف نیز در حال راه اندازی است.

وی با بیان اینکه «شهروندان می توانند روزهای شنبه تا چهارشنبه هر هفته با حضور در محل کانون وکلا از خدمات رایگان مشاوره برخوردار شوند»، اضافه کرد: در چهار ماه اول سال جاری تعداد 460 نفر از شهروندان با مراجعه به کانون وکلا از خدمات رایگان مشاوره ای این مجموعه برخوردار شده اند.

گسترش بی کیفیت دانشکده های حقوق، تحقق عدالت به خطر می افتد

رییس کانون وکلای دادگستری گلستان با انتقاد از گسترش بی کیفیت و بی ضابطه دانشکده های حقوق در کشور، اظهار کرد: پایین بودن کیفیت آموزش یکی از مشکلات اصلی حوزه حقوق است و متأسفانه با نگاه صِرف مادی به وکالت، کیفیت آموزش در این حوزه با چالش جدّی مواجه شده و تداوم این روند تحقق عدالت را درمعرض خطر قرار خواهد داد.

«سلیمانی» ضمن عرض تسلیت به همکار محترم آقای «عبدالفتاح سلطانی» عنوان کرد: از مقامات عالی قضایی تقاضا داریم با توجه به جمیع جهات و با استفاده از مقررات قانونی موجود، با آزادی وی موافقت نمایند که این امر قطعاً به نفع همه خواهد بود.

ذات وکالت و خبرنگاری با انتقاد آمیخته است

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بزرگداشت روز خبرنگار و تبریک این روز به جامعه رسانه، به مشابهت های حرفه وکالت و خبرنگاری اشاره و بیان کرد: ذات وکالت و خبرنگاری با انتقاد آمیخته است و خبرنگاران و وکلا با انتقاد از وضع موجود به اصلاح امور توجه دارند.

وی با اشاره به تعامل کانون وکلا و جامعه رسانه استان، خاطرنشان کرد: کانون وکلای دادگستری گلستان این آمادگی را دارد تا نسبت به برگزاری کارگاه های آموزشی حقوقی ویژه خبرنگاران اقدام کند همانگونه که یک دوره آموزشی را با این عنوان در اواخر سال گذشته برگزار کرده است، ضمن آنکه با تفاهم نامه فی مابین کانون وکلا و خانه مطبوعات گلستان از این پس خبرنگاران از حمایت حقوقی این کانون برخوردار خواهند شد.

به گفته «سلیمانی»، کانون وکلای دادگستری گلستان را علاوه بر پرسنل اداری آن، حدود 50 وکیل به صورت رایگان اداره می کنند.

راهپیمایی های مسالمت آمیز حق قانونی شهروندان است

در ادامه این نشست، «علی مقسم» عضو هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری گلستان در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درخصوص مجوز راهپیمایی ها، بیان کرد: بر اساس قانون اساسی هرگونه راهپیمایی و اجتماعی، حق شهروندان است اما منوط به اخذ مجوز قانونی است. راهپیمایی ها و اجتماعات اگر مسالمت آمیز باشد حتماً با اخذ مجوز باید صورت گیرد و در صورتی که هدف تخریبی داشته باشد طبق قانون با آن برخورد خواهد شد.

همچنین «فرهاد توماج» دیگر عضو هیأت مدیره این کانون، با اشاره به موضوع «هر شهروند یک وکیل» اظهار داشت: رسیدن به جامعه آرمانی که در آن هر شهروند یک وکیل داشته باشد نیاز به تدوین قوانین موردنیاز در مجلس تقنینی دارد و صرفاً با شعارگرایی امکان رسیدن به این هدف میسر نخواهد بود و کانون وکلا درصورت ایجاد بستر لازم آمادگی همکاری در این خصوص را دارد.

عدم نظارت از سوی مطبوعات به فساد می انجامد

«امید کفاش» عضو علی البدل هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری گلستان نیز در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران حاضر در زمینه مهمترین اقدامات کانون وکلا در دوره جدید هیأت مدیره خاطرنشان کرد: یکی از موارد مهمی که در دستورکار هیأت مدیره جدید کانون وکلا قرار گرفت اهتمام به تعامل و روابط بیشتر با دادگستری است که خوشبختانه با برگزاری نشست هایی با مسئولان دستگاه قضایی استان، می توان به اقدامات خوبی ازجمله نصب دستگاه تردد وکلا در دادگستری و ورود و خروج وکلا بدون بازرسی بدنی، استفاده از اسکنر و… اشاره کرد.

«حسین رفعتی» رییس کمیسیون روابط عمومی کانون وکلای دادگستری گلستان نیز در این نشست با بزرگداشت یاد شهید «صارمی» و نامگذاری این روز به نام خبرنگار، گفت: اهمیت رسانه و مطبوعات آزاد در جلوگیری از فساد بر همگان مبرهن است و بدیهی است اگر این نظارت از سوی مطبوعات آزاد به عنوان چشم ناظر جامعه بر رفتار حکمرانان نباشد، فساد اجتناب ناپذیر خواهد بود.

 

 

 

«روابط عمومی کانون وکلای دادگستری گلستان»


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به کانون وکلای دادگستری گلستان می‌باشد.