عمومی | ۰۱ مهر، ۱۳۹۴

«حمایت» گزارش می‌دهد؛
تلاش دستگاه قضایی برای طبقه بندی زندانیان

IMG21314437

از گذشته تفکیک زندانیان با توجه به هر جرم و سنی یکی از ضروریاتی بود که مسئولان قضایی بر روی آن اتفاق نظر داشته و این امر را در کاهش جرایم موثر می‌دانستند ضرورتی که این‌ روز‌ها مسئولان دستگاه قضا بیش از بیش بر آن معتقدند.

موضوع تفکیک زندانیان در آیین‌نامه سازمان اقدامات تامینی وتربیتی زندان‌ها و آیین نامه‌ای که از سوی رییس قوه قضاییه ابلاغ شده، پیش‌بینی شده  و بر آن تاکید شده است.

تفکیکی که در مرحله ای منجر به تفکیک زنان از مردان و بعد تفکیک اطفال از بزرگسالان شد اما همچنان مشکلاتی در زمینه جداسازی مجرمان جرایم عمدی از متهمان و محکومان جرایم غیرعمدی وجود دارد.

بسیاری از مسئولان و کارشناسان معقتدند که تفکیک زندانیان می‌تواند در راستای اصلاح و تربیت امری بسیار ضروری باشد و اگر اعتبارات در اختیار زندان‌ها قرار گیرد بحث طبقه‌بندی زندانیان از موارد ایده آل زندانبانی است و در دسته‌بندی زندانیان به طور مثال حتی می‌توان متهمان سرقت را از محکومان مالی جدا کرد و در زیر مجموعه جرایم مرتبط با سرقت هم تفکیک‌هایی صورت گیرد.

همچنین بسیاری از کارشناسان و مسئولان در خصوص تفکیک زندانیان معتقدند که محکومان و متهمان باید به صورت جداگانه نگهداری شوند و براساس جرم در یک بند باشند چراکه این امر را راهکار مهم در زمینه کاهش جرایم می‌دانند.

هنوز امکانات کافی برای جداسازی‌ تمام زندانیان وجود ندارد. بنابراین تفکیک زندانیان و طبقه‌بندی آنها براساس جرم باید مدنظر قرار گیرد تا گامی موثر در جهات کاهش جرایم برداشته شود.

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران نیز در همین راستا در بازدید سرزده از ندامتگاه زنان شهرری تاکید کرد: اجرای طرح طبقه بندی زندانیان باید اجرا شود.

در واقع طبق شرایط افراد در زندان‌ها  و حساسیت در خصوص تفکیک زندانیان، دادستان تهران هم  در این خصوص دستور داد تا این امر هرچه سریعتر صورت گیرد.

در این زمینه، نیره اخوان بیطرف، عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار حمایت در خصوص تفکیک زندانیان، گفت: این موضوع یکی از ضروریات در دستگاه قضا محسوب می‌شود چراکه جداسازی زندانیان طبق جرایم مختلف مانند قتل، مواد مخدر و حتی جرایم مالی و سرقت نیاز است.

وی با اشاره به اینکه تفکیک زندانیان می‌تواند در کاهش جرایم موثر باشد، افزود: به نظر بنده  نوع جرایم حتی در مقیاس ریز‌تر نیز باید از یکدیگر جدا شوند چراکه زندانیان اگر در جرایم مختلف کنار یکدیگر باشند بعد از خروج در خصوص جرایم متفاوت آموزش دیده و این امر خود مشکل‌ ساز خواهد شد.

همچنین حجت الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری طی مصاحبه‌ای با ایرنا در خصوص تفکیک زندانیان، گفت: اگر بودجه لازم تامین شود بخش عمده‌ای از زندانیان مواد مخدر و سابقه‌داران جداسازی می‌شوند.

اصغر جهانگیر، رییس سازمان زندان‌ها نیز در این خصوص اظهارکرد: طبقه‌بندی زندان‌ها از گذشته مطرح بوده و بخش‌هایی از آن انجام شده است و بخش‌های که هنوز انجام نشده به دلیل کمبود جا و زیاد بودن تعداد زندانیان است.

وی ادامه داد: از سیاست‌های سازمان زندان‌ها که از گذشته وجود داشته و اکنون هم مورد تاکید رییس دستگاه قضا و مقامات دستگاه قضایی قرار دارد، کاهش جمعیت کیفری است. ما باید از سیاست‌ مجازات جایگزین حبس مانند استفاده از پابند الکترونیکی استفاده کنیم که در این صورت محیط به گونه‌ای فراهم می‌شود که تفکیک زندانیان به صورت صد در صد اجرایی خواهد شد.

رییس سازمان زندان‌ها افزود: اگر طبقه‌بندی به صورت کامل اجرا شود افرادی که جرایم مختلفی دارند در کنار هم قرار نخواهند گرفت تا زندان به یک مرکز بدآموزی تبدیل شود؛ بنابراین طبقه‌بندی زندان‌ها تلاشی است که در این دوره در حال انجام آن هستیم.

همچنین در این زمینه بسیاری روسای دادگستری‌های استان‌ها در خصوص تفکیک زندانیان نظراتی داشتند و این امر را یک امر ضرورتی می‌دانستند که از جمله آنها حجت‌الاسلام والمسلمین ابراهیم حمیدی، رییس کل دادگستری سیستان‌و‌بلوچستان در راستای تفکیک مجرمان ساده از حرفه‌ای، اظهارکرد: تفکیک جرایم در کاهش وقوع مجدد جرم تاثیرگذار است و می‌تواند از درصد زیاد بازگشت‌های مجدد به زندان پیشگیری کند.

وی ادامه داد: قرار گرفتن مجرمان جرایم سبک در کنار مجرمان حرفه‌ای تبعات ناگواری را به جامعه تحمیل می‌کند، بنابراین در طرح غربالگری زندانیان کسانی که مرتکب جرایم ساده‌ای می‌شوند از مجرمان حرفه‌ای و خطرناک منفک می‌شوند، این در حالی است که این موضوع از لحاظ تربیتی و پیشگیری از جرم اهمیت به سزایی خواهد داشت.

در این خصوص حمیدرضا حیدری، مدیر کل زندان های استان بوشهر نیز در گفت‌وگو با میزان اظهارکرد: اگر اعتبارات را در اختیار زندان‌ها قرار دهیم بحث غربالگری و دسته‌بندی زندانیان از موارد ایده آل زندانبانی است. تفکیک مجرمان از متهمان هم امری مهم و البته گسترده است که باید در دستور کار قرار گیرد.

مدیرکل زندان‌های استان بوشهر با اشاره به تفکیک مجرمان مواد مخدر از سایر زندانی‌ها، گفت: با راه‌اندازی اردوگاه جرایم مواد مخدر، زندانیان مرتبط با این جرایم نیز تفکیک شده‌اند و سعی کرد ه‌ایم در حد توان متهمان را از محکومان جدا کنیم علاوه بر این در خصوص تفکیک زندانیان زیر 25سال هم اقداماتی صورت گرفته است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به کانون وکلای دادگستری گلستان می‌باشد.