عمومی | ۰۳ مهر، ۱۳۹۴

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی گفت: مطالبه رهبری از دستگاه قضا کاهش حبس و بازداشت های قبل از صدور حکم است که باید برای تحقق آن تلاش کرد.

خبر 33

محمد علی اسفنانی سخنگوی کمیسیون حقوقی وقضایی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقی و قضایی گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان اظهار کرد: در مورد مطالبه رهبری اقداماتی در مجلس صورت گرفته و در دست تهیه است که به کاهش عناوین مجرمانه می‌انجامد و یک طرح قضازدایی است.

وی در ادامه گفت:قانون آیین دادرسی کیفری از مترقی‌ترین قوانین موجود است زیرا از محاسن آن راه هایی است که افرادی که ممکن است در زندان بمانند را محدود و الزام‌مند می‌کند.

اسفنانی افزود: قانون آیین دادرسی کیفری صدور قرارها در دادسراها و نحوه اینکه افراد بی‌جهت باز داشت شوند را بسته است.

وی اضافه کرد: قانون‌ مجازات اسلامی در بحث کاهش حبسی مقرراتی را بیان کرده که مجازات های جایگزین حبس قرار گیرند و در واقع کمتر مجازات حبس تعیین شود.

اسفنانی تصریح کرد: قانون مجازات اسلامی در بخش تعزیرات حبس محور است یعنی تمامی مجازات های تعزیرات یا حبسی در کنار شلاق یا حبسی در کنار جزای نقدی و یا حبس در کنار شلاق و جزای نقدی است که قانون مجازات اسلامی سال گذشته در بخش حدود، قصاص و دیات اصلاح شد ولی در بخش تعزیرات اصلاح نشده است که قوه قضائیه اصلاحیه‌ای برای بخش تعزیرات قانون اسلامی پیش‌بینی کرده که به دولت و مجلس ارسال کند اما هنوز ارسال نشده است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به کانون وکلای دادگستری گلستان می‌باشد.