عمومی | ۲۸ آذر، ۱۳۹۴

زندانی شدن افراد یک معلول است که در همه جوامع وجود دارد ولی آنچه که امروز مهم است ریشه‌یابی علل جرم در جامعه است.

13940928000155_PhotoA
دیدار مدیران سازمان زندان‌ها با مراجع عظام تقلید
آیت الله سبحانی: باید ریشه های جرم شناخته شود/آیت الله علوی گرگانی بر تقلیل مجازات زندان تأکید کرد

آیت الله العظمی سبحانی و آیت الله العظمی علوی گرگانی مراجع عظام تقلید بر شناخت ریشه‌های جرم و تقلیل مجازات زندان تأکید کردند.

به گزارش فارس به نقل از روابط عمومی سازمان زندان‌ها، علی اصغر جهانگیر، رئیس سازمان زندان‌ها با شماری از مدیران در ادامه دیدار با مراجع عظام به دیدار ‌حضرات آیات سبحانی و علوی گرگانی رفت.

آیت الله العظمی سبحانی در این دیدار گفت: زندانی شدن افراد یک معلول است که در همه جوامع وجود دارد ولی آنچه که امروز مهم است ریشه‌یابی علل جرم در جامعه است.

ایشان در ادامه افزودند: از آمار و اطلاعات مشاهده می‌شود که مواد مخدر، مسائل مالی مثل چک و سفته و همچنین اختلافات خانوادگی سه عامل مهم بروز جرم در جامعه است پس باید در این بخش‌ها آسیب شناسی لازم برای اقدام مناسب انجام شود.

این مرجع تقلید افزود: اگر در زمینه ریشه یابی علل جرم اقدام مناسب صورت بگیرد قطعا تاثیر بسزایی در کاهش تولید جرم و زندانی خواهد داشت.

آیت الله العظمی سبحانی در ادامه گفت: در زندان کارهای بسیار خوبی صورت گرفته است که همگی قابل تقدیر است و امیدوارم فعالیت‌های اصلاحی و تربیتی به ویژه در حوزه نماز و قرآن و همچنین اشتغال و حرفه‌آموزی توسعه بیشتری یابد.

ایشان در پایان گفت: در اسلام استفاده از مجازات زندان بسیار کم است و اگر به قوانین اسلام به طور کامل عمل شود شاهد استفاده کمتر از مجازات حبس در قوانین کیفری خواهیم بود.

آیت الله العظمی علوی گرگانی نیز در دیدار مدیران سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور گفت: برنامه‌های خوبی در زندان‌ها برای زندانیان طرح ریزی شده است که شایسته تقدیر است و امیدوارم در توسعه بیشتر این خدمات موفق باشید.

آیت الله العظمی علوی گرگانی در ادامه افزود: ما بهترین و کامل‌ترین دین را که همان اسلام و مذهب تشیع است در اختیار داریم و می‌دانیم که خداوند تمام آنچه را که مورد نیاز بشر بوده و برای اصلاح جامعه نیاز داشته است به ما ارزانی نموده است پس اگر می‌بینیم در جامعه مشکلاتی داریم قطعا بدانید که در اجرای کامل احکام دین موفق عمل نکردیم.

این مرجع تقلید عالم تشیع گفت: در اسلام مجازات حبس به صورت اندک وجود دارد و اسلام برای هر جرمی متناسب با آن مجازات خاصی را طراحی نموده است و ضروریست با بررسی ریشه‌های جرایم، به نحوه عمل اسلام در این زمینه توجه شود.

ایشان افزودند: زندانی شدن افراد تاثیرات نامطلوبی در جامعه دارد و باید استفاده از مجازات حبس تقلیل یابد.

آیت الله علوی گرگانی در پایان گفت: اقدامات بسیار خوبی در زندان‌ها صورت گرفته است که قطعا در تامین امنیت و سلامت جامعه موثر است.

جهانگیر نیز در حاشیه دیدار با مراجع عظام تقلید گفت: امروز به اتفاق جمعی از مدیران سازمان زندان‌ها به شهر مقدس قم آمدیم تا ضمن دیدار با مراجع بزرگوار از رهنمودهای فقهی و اخلاقی ایشان درتوسعه برنامه‌های اصلاحی و تربیتی بهره مند شویم.

رئیس سازمان زندان‌ها تاکید مراجع عظام بر کاهش استفاده از مجازات حبس و رعایت حقوق خانواده‌های زندانیان را ارزشمند عنوان کرد و گفت؛ امیدوارم با رهنمودهای علمای اعلام و بهره‌گیری از آموزه‌های فقهی دین مبین اسلام بتوانیم ضمن کاهش جمعیت زندانیان در خصوص برنامه‌های حمایت از خانواده‌های زندانیان نیز با کمک نهادهای متولی گام‌های موثر برداریم.

وی در پایان به تعامل سازمان زندان‌ها با مراجع عظام تقلید تاکید نمود و گفت: این ارتباط و ابراز خرسندی حضرات آیات از فعالیت‌های اصلاحی و تربیتی موجب دلگرمی است و تلاش می‌کنیم رهنمودهای این بزرگواران را در سیاست گذاری‌ها بویژه برنامه‌های اصلاحی و تربیتی لحاظ کنیم.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به کانون وکلای دادگستری گلستان می‌باشد.