اخبار کانون، عمومی | ۰۱ بهمن، ۱۳۹۹

دیدار هیأت رئیسه اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) و روسای کانون های وکلای دادگستری (عضو کارگروه تدوین آیین نامه لایحه استقلال کانون وکلای دادگستری) با ریاست قوه قضاییه، روز سه شنبه ۱۳۹۹/۱۰/۳۰ در تهران برگزار شد.

در این نشست «کوشا» و «کیانی» رئیس و نایب رییس اسکودا، «مالکی» رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز، «سلیمانی» رئیس کانون وکلای گلستان، «شربیانی» رئیس کانون وکلای آذربایجان شرقی، «طاهری نسب» رئیس کانون وکلای خوزستان، «خواجویی» رئیس کانون وکلای کرمان و «زاهدیان» رئیس کانون وکلای دادگستری خراسان به بیان دیدگاه‌ها و نقطه نظرات خود پرداختند.

تدوین آیین نامه جدید پس از ۷۰ سال امری ضروری است

در این نشست، رئیس قوه قضائیه گفت: تقویت نظارت درون سازمانی، تقویت مبارزه با فساد، تقویت دسترسی مردم به وکیل و همچنین تقویت اختیارات بر اساس قانون، باید در تدوین آیین‌نامه جدید وکالت مورد توجه قرار گیرد.
به گزارش خبرگزاری میزان، آیت‌الله «سیدابراهیم رئیسی» ضمن تقدیر از اقدام اتحادیه کانون های وکلای دادگستری کشور در تقدیم آیین نامه پیشنهادی جدید وکالت به قوه قضاییه اظهار داشت: با توجه به تطورات دهه‌های اخیر و گسترش فضای ارتباطات، تدوین یک آیین نامه جدید پس از ۷۰ سال امری ضروری به نظر می‌رسید.


رئیس قوه قضاییه ضمن توصیه به اعضای کانون وکلا برای اصلاح برخی موارد خلاف قانون در آیین نامه پیشنهادی جدید وکالت، و همچنین استقبال از اعلام نقطه نظرات کانون های وکلا به دستگاه قضایی کشور، گفت: ما همواره اعلام کرده ایم که از نقطه نظرات مفید و سازنده کانون وکلا استقبال می‌کنیم.
رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه «تقید دستگاه قضایی بر قانونمداری است» افزود: برای برخی از مواردی که در سند تحول قضایی ذکر شده، زیرساخت‌های حقوقی وجود دارد، اما زیرساخت‌های حقوقی و قانونی برخی موارد نیز هنوز ایجاد نشده است که باید ایجاد شود.
آیت الله «رئیسی» با بیان اینکه «سند تحول قضایی فعلی، نسخه ارتقا یافته سندی است که در ابتدای دوره جدید دستگاه قضائی تقدیم مقام معظم رهبری شد»، افزود: بر ارتقای سند فعلی اصرار داریم و بر همین مبنا از همه وکلا، قضات، دانشجویان و دانش پژوهان می‌خواهیم که با اعلام نقطه نظرات خود، این سند را ارتقاء دهند.
وی در ادامه با ذکر این نکته که وکلا باید در خصوص نقض صریح قوانین حقوق بشری در دنیا اعلام نظر کنند، خواستار اعلام موضع وکلا و کانون وکلا در تریبون‌های خود پیرامون وقایعی شد که در عرصه‌های ملی، بین المللی علیه ملت‌های مظلوم واقع می‌شود.

کانون وکلا نخستین مدعی برخورد با وکلای متخلف باشد

رئیس قوه قضاییه ضمن تاکید بر تقویت نظارت درون سازمانی در کانون وکلا، تصریح کرد: کانون وکلا باید نخستین مدعی برخورد با وکلای متخلف باشد چرا که این کار منجر به پاکسازی و تقویت جریان وکالت در کشور خواهد شد از این رو، نظارت درون سازمانی برای کانون وکلا خصوصاً در استان‌ها بسیار حائزاهمیت است.
آیت الله «رئیسی» با اشاره به ضرورت ساماندهی نظام وکالت در کشور با کمک کانون وکلا و مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوره قوه قضاییه گفت: ورود افراد به حوزه وکالت، نظارت بر کار وکلا و همچنین شفافیت ارتباط وکلا با موکلین، از جمله مواردی است که در ساماندهی نظام وکالت باید به آن‌ها توجه شود.
رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه «کانون وکلا یک کانون مستقل، اما درون نظام تعریف می‌شود»، به محور‌های مهمی که باید در آیین نامه وکالت به آن‌ها پرداخته شود اشاره کرد و ادامه داد: تقویت نظارت درون سازمانی، تقویت مبارزه با فساد، تقویت دسترسی مردم به وکیل و همچنین تقویت اختیارات بر اساس قانون، باید در تدوین آیین نامه وکالت مورد توجه قرار بگیرد. در سوی دیگر نیز نباید دسترسی به وکیل آنچنان سخت باشد که تا به فردی پیشنهاد می‌شود برای حل مشکلش به وکیل مراجعه کند، بگوید توان هزینه کردن برای گرفتن وکیل را ندارم.

اختیارات فعلی کانون های وکلا نباید محدودتر شود

در این نشست، رییس کانون وکلای دادگستری گلستان و عضو کارگروه تدوین آیین نامه لایحه استقلال کانون وکلای دادگستری، با بیان اینکه “کانون وکلای ضعیف هیچ فایده ای نخواهد داشت” در بحث اصلاح آیین نامه مذکور بر کمک قوه قضاییه در تقویت اختیارات کانون های وکلا، نظارت قانونی توسط کانون ها، به روزشدن و تقویت سیستم های داخلی و دسترسی آسان و آنلاین شهروندان به کانون وکلا و ارکان آن، رفع مشکلات جاری جامعه وکالت، توجه به انتظارات قانونی قوه قضاییه، تقویت مبارزه با فساد و نهایت توجه و سختگیری در صدور پروانه وکالت تأکید و بیان کرد: از قوه قضاییه انتظار داریم با توجه به این نکات و دیدگاه باز، آیین نامه را مورد بررسی قرار دهند.
«رضا سلیمانی» افزود: در بحث تقویت کانون های وکلا، اختیارات فعلی نباید محدودتر شود چراکه کانون وکلای ضعیف، هیچ فایده ای نخواهد داشت و انتظار آن است که قوه قضاییه در این زمینه همکاری کند تا تصویب آیین نامه موجب تقویت اختیارات کانون ها شود.
وی با تأکید بر همکاری قوه قضاییه در تقویت نظارت کانون ها و همچنین ارتقای سیستم های داخلی و الکترونیک شدن همه امور، سختگیری در صدور پروانه وکالت بویژه در مواردِ غیرِ امتحانی را ضروری دانست و عنوان کرد: نباید افرادی که شایستگی علمی و اخلاقی لازم را ندارند وارد حرفه وکالت شوند و در این زمینه دادگاه عالی انتظامی قضات باید به صریح قانون توجه بیشتری نماید.

سند تحول قوه قضائیه، رنسانس دستگاه قضایی است

دکتر جلیل مالکی رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز با تقدیر از ابلاغ سند تحول قوه قضائیه در هفته‌های اخیر، این سند را «رنسانس دستگاه قضائی» توصیف کرد و بر لزوم همفکری برای ارتقا آن تاکید کرد.

تقدیر از تحولات ملموس در دستگاه قضائی، کاهش چشمگیر تخلفات در دستگاه قضائی، لزوم برخورد با فساد در شهرداری ها، یافتن راهکاری برای کاهش آسیب‌های موازی کاری در نهاد وکالت، نگرانی از افزایش تعداد وکلا و آسیب به این حرفه، ایجاد شرایط برای افزایش نظارت درون سازمانی نهاد وکالت، موافقت با تقویت سیستم‌های داخلی نهاد وکالت، درخواست از دادگاه انتظامی قضات برای برخورد شدیدتر با وکلای متخلف و فاسد، توجه به اقدامات اصلاحی و ضد فساد کانون وکلا، تقدیر از انطباق دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌های قوه قضائیه با قوانین موضوعه کشور و تأکید بر پایبندی اعضای کانون وکلا به مبانی جمهوری اسلامی، مهمترین محور‌های طرح شده از سوی اعضای حاضر در این نشست بود.
در این جلسه ضمن تأکید بر رعایت مرّ قانون در تنظیم و تصویب آیین نامه اصلاحی لایحه استقلال و همکاری دستگاه قضایی و کانون های وکلا در این خصوص، بر تصویب متن نهایی آیین نامه تنظیم شده توسط کانون ها منطبق بر اراده عمومی نهاد وکالت و بدون هرگونه تغییر، تاکید شد.

«روابط عمومی کانون وکلای دادگستری گلستان»


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به کانون وکلای دادگستری گلستان می‌باشد.