عمومی | ۲۱ دی، ۱۳۹۴

در حال حاضر شاخص رسیدگی به پرونده ها درمحاکم قضایی کشور به طور میانگین از هر یکصد هزار پرونده، 400 پرونده است در حالیکه این رقم در گلستان به 530 پرونده رسیده است.
_hashemiyan

رئیس کل دادگستری گلستان تاکید کرد؛

تلاش برای کاهش ورودی پرونده‌ها به محاکم قضایی/ استفاده از ظرفیت ریش سفیدان برای صلح و سازش

هاشمیان گفت: مراجعه سالانه نیمی از جمعیت گلستان به محاکم، دادگستری این استان را برای چاره اندیشی دست به دامن ریش سفیدان کرده است.

به گزارش خبرگزاری میزان به نقل از روابط عمومی دادگستری استان گلستان، هادی هاشمیان در جلسه شورای اداری شهرستان گالیکش با اشاره به ورود 220 هزار پرونده به محاکم استان در سال 93 گفت: این تعداد پرونده با افراد درگیر در آن، در مجموع معادل نیمی از جمعیت این استان را تشکیل می دهد.

رئیس کل دادگستری گلستان در ادامه افزود : در حال حاضر شاخص رسیدگی به پرونده ها درمحاکم قضایی کشور به طور میانگین از هر یکصد هزار پرونده، 400 پرونده است در حالیکه این رقم در گلستان به 530 پرونده رسیده است.

به گفته وی این حجم ورودی ضرورت تلاش برای کاهش حجم پرونده های وارده به محاکم قضایی گلستان را بیش از پیش نمایان می کند.

این مقام ارشد قضایی استان نقش ریش سفیدان و برنامه های فرهنگی را در پیشگیری از جرم و کاهش آمار پرونده ها، مهم و اثرگذار دانست و افزود: وجود قومیت های مختلف که از ریش سفیدان و بزرگان خود حرف شنوی دارند، می تواند دراین زمینه موثر باشد.

هادی هاشمیان ، به فعالیت واحدهای صلح و سازش درشوراهای حل اختلاف گلستان هم اشاره کرد و گفت: درسایه تلاش اعضای شورای حل اختلاف ، 60 درصد پرونده ها به صلح و سازش ختم شده است که قابل تقدیر است.

رئیس کل دادگستری گلستان، مطالبه طلب را در صدر پرونده های مدنی ورودی به محاکم قضایی این استان اعلام کرد و گفت: به نظر می رسد قبح خوردن حق مردم از بین رفته است.

هادی هاشمیان در ادامه افزود: در بخش کیفری نیز جرایمی مثل نزاع ، درگیری و سرقت در صدر پرونده های ورودی استان قرار دارد که خود این موضوعات هم به نوعی مطالبه طلب و حق الناس محسوب می شود.

وی افزود: پس از مطالبه طلب، ایراد ضرب، تهدید و توهین، رتبه های دوم تا چهارم پرونده های وارده به محاکم قضایی استان گلستان را تشکیل می دهند.

فرماندار شهرستان گالیکش نیز خواستار رفع کمبود نیروی انسانی، قضات و فضای اداری دادگستری گالیکش شد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به کانون وکلای دادگستری گلستان می‌باشد.