عمومی | ۲۶ دی، ۱۳۹۴

کلیات لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در حالی به تصویب رسید که این لایحه برای تصویب نهایی در ایستگاه آخر بهارستان، یعنی نوبت رسیدگی در صحن قرار دارد، با وجود همه ضرورت‌های تصویب نهایی این لایحه در روزهای پایانی مجلس اما هنوز مشخص نیست که پرونده لایحه مذکور در این مجلس بسته شود.
13

میزان گزارش می‌دهد؛

همه ضرورت‌های تصویب لایحه «حمایت از حقوق کودکان»/ آیا پرونده این لایحه در مجلس نهم بسته می‌شود؟

کلیات لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در حالی به تصویب رسید که این لایحه برای تصویب نهایی در ایستگاه آخر بهارستان، یعنی نوبت رسیدگی در صحن قرار دارد، با وجود همه ضرورت‌های تصویب نهایی این لایحه در روزهای پایانی مجلس اما هنوز مشخص نیست که پرونده لایحه مذکور در این مجلس بسته شود.

به گزارش خبرگزاری میزان، به دلیل خلأهای قانونی موجود در زمینه حقوق کودکان، قوه قضائیه لایحه‌ای با عنوان حمایت از کودکان و نوجوانان در 22 اردیبهشت ماه سال 88 در قالب 54 ماده تقدیم دولت کرد. لایحه ای که می‎بایست تحولی جدی در بحث حقوق کودک ارائه کند.

پس از ارسال لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان به دولت، مواد این لایحه به 49 ماده کاهش یافت و در تاریخ 10 مرداد 1390 در کمیسیون لوایح دولت دهم به تصویب رسید و در 28 آبان ماه همان سال، به مجلس ارسال شد.

**بررسی لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان در کمیسیون حقوقی و قضایی

سال 92 لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان به کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ارسال شد و کمیسیون این لایحه را به کمیته حقوق خصوصی ارجاع داد تا در این کمیته مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

در دو سال گذشته اعضای کمیسیون حقوقی و قضایی از برگزاری جلسات متعدد برای بررسی و تصویب بندهای این لایحه در کمیسیون خبر دادند.

لايحه‌ای که کلید آن در در مجلس هشتم زده شد و در قالب 49 ماده‎ تمام مواد حقوقی کودکان و نوجوانان را به خود اختصاص داده است که در صورت تصویب آن می‌توان خلأهای قانونی در زمینه حقوق کودک را برطرف کرد.

لایحه حمایت از حقوق کودک و نوجوان متشکل از 4 فصل است که به صورت کامل، از تعریف کلیات، تشکیلات و جرایم و مجازات‎ها تا تحقیق، رسیدگی و تدابیر حمایتی در آن مطرح شده است.

در این لایحه در راستای حمایت از اطفال، این سن با دقت تعریف و مرز میان کودکی و بزرگسالی تعیین شده است و در این خصوص سن 18 سال تمام، مرز میان کودکی و بزرگسالی یاد شده و افراد زیر این سن می‌توانند از حمایت‌های این قانون بهره‌مند شوند.

*نوآوری‌های لايحه حمايت از کودکان و نوجوانان

مکلف شدن قضات و بازدید دوره‎ای از مراکز نگهداری اطفال و نوجوانان، امکان تجدیدنظر مکرر در آرا و تصمیمات دادگاه و همچنین قابل تجدید نظر بودن تمامی احکامی که در خصوص اطفال و نوجوانان صادر می شود از دیگر دستاوردهای نوآوری های صورت گرفته در خصوص حقوق کودکان و نوجوانان است.

حمايت از کودکان دو اصطلاح «کودک‏ آزاری» و «آزار و اذيت کودکان و نوجوانان» در ماده 5 و 2 اين لايحه مورد توجه قانون گذار قرار گرفته است. مواردی مانند هر گونه صدمه و اذيت و آزار کودکان، شکنجه جسمی و روحی کودکان، ناديده گرفتن عمدی سلامت و بهداشت روانی و جسمی کودکان، ممانعت از تحصيل کودکان، هرگونه خريد و فروش کودکان، بهره‎‏کشی از کودکان، کارگيری کودکان به منظور ارتکاب اعمال خلاف و موارد ديگری مورد توجه و دقت قرار گرفته است و در صورت تصويب بخش زيادی از مشکلات اجتماعی و البته اين آسيب اجتماعی برطرف می‌شود.

در حقوق کيفری ايران تعيين اين سن از اهميت زيادي برخوردار است. در اين قانون در راستای حمايت از اطفال اين سن با دقت تعريف شده است و مرز ميان کودکی با بزرگ سالی کامل تعيين شده است. در اين قانون برای طفل بزهکار و بزه ديده حمايت هايی در نظر گرفته شده است که بسياری از آن به استانداردهای جهانی نزديک است.

در اين لايحه وظايف نهادهايی مثل وزارت کشور، آموزش و پرورش، بهزيستی، دادگستری و مجموعه های مرتبط مشخص شده است. در واقع نخستين باري است که در قوانين ما بحث کودک آزاري به صورت جدی مورد توجه و بررسی قرار گرفته است و برای بحثی مثل کودک آزاری برخوردهای سختی از سوی قوه قضاييه پيش بينی شده است.

اين لايحه مشکل قانونی واگذاری کودکان بی‌سرپرست به فرزندخواندگی را تسهيل کرده است و به اين ترتيب مشکل خانواده دار شدن اين بچه ها برطرف می‌شود.

*تصویب کلیات لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان در کمیسیون قضایی مجلس

«محمدعلی اسفنانی» سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با میزان در ارتباط با آخرین وضعیت این لایحه گفت: کلیات لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان در این کمیسیون تصویب شد، 20 ماده از لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان در کمیته تخصصی حقوق خصوصی مصوب شد و به نظر می‌رسد به زودی در صحن نیز مطرح شود.

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در ارتباط با اینکه آیا رسیدگی نهایی به لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان به مجلس بعدی کشیده می‌شود یا خیر، گفت: این احتمال می‌رود که این لایحه تا پایان مجلس نهم تعیین و تکلیف شود و به سرانجام برسد.

**احتمال ضعیف تصویب لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان در مجلس نهم

اما با وجود اینکه اسفنانی تصویب این لایحه را در این دور از مجلس چندان دور از انتظار نمی‌داند اما ابوالفضل ابوترابی یکی از اعضای کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در این باره به میزان گفت: کار بر روی این لایحه زمان زیادی می‎برد و به نظر می‌رسد لایحه حقوق کودکان و نوجوانان در این دور از مجلس تعیین تکلیف نهایی نشود.

با این توصیف کلیات لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در حالی به تصویب رسیده که این لایحه برای تصویب نهایی در ایستگاه آخر بهارستان یعنی نوبت رسیدگی در صحن قرار دارد، با وجود همه ضرورت‌های تصویب نهایی این لایحه در روزهای پایانی مجلس اما هنوز مشخص نیست که پرونده لایحه مذکور در این مجلس بسته شود.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به کانون وکلای دادگستری گلستان می‌باشد.