عمومی | ۰۸ بهمن، ۱۳۹۴

بسیاری از دعواهای کلان و خرد در جامعه که به عنوان پرونده وارد دستگاه قضایی می شود ناشی از عدم ثبت رسمی اسناد است.

31
رییس قوه قضاییه:

حدود 15 میلیون پرونده در دستگاه قضایی داریم

رییس قوه قضاییه، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور را یکی از نقاط قوت دستگاه قضایی عنوان کرد و تلاش‌های این سازمان در بهبود ساز و کارهای خدمت رسانی به مردم را چشمگیر دانست.

به گزارش ایسنا، آیت‌الله آملی‌لاریجانی در همایش نقش توسعه ثبت و سند رسمی در نظم حقوقی و کاهش دعاوی که در ساری برگزار شد با تقدیر از فعالیت های سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و کانون سردفتران و دفتریاران گفت: قدم های شجاعانه ای به منظور بهبود امور و رسیدگی بهتر به مردم و خدمت رسانی به آنان در سازمان ثبت اسناد برداشته شده و روندی که شاید حدود صد سال در این سازمان انجام می شد در حال تغییر است و این در حالیست که هنوز برخی از زیرساخت‌ها فراهم نیست.

رییس قوه قضاییه با اشاره به اینکه حدود 15 میلیون پرونده در دستگاه قضایی داریم، افزود: هر کاری بتوان برای عدم ورود پرونده به دستگاه قضایی انجام داد نباید دریغ کرد.

آملی‌لاریجانی با تاکید بر اینکه “باید امور اجرایی و روند کارها را طوری پیش ببریم که منتهی به دعوا نشود” اظهار کرد: بسیاری از دعواهای کلان و خرد در جامعه که به عنوان پرونده وارد دستگاه قضایی می شود ناشی از عدم ثبت رسمی اسناد است.

رییس قوه قضاییه تاکید کرد: اگر ثبت رسمی اسناد را به صورت فراگیر ترویج دهیم حتماً به نفع همه مردم خواهد بود.

رییس دستگاه قضا فعالیت های دفاتر اسناد رسمی را ثمربخش دانست و گفت: امیدواریم دفاتر اسناد رسمی با تلاش ها و با ابتکارات جدید خود مسیر نویی را طی کنند و دستگاه قضایی هم می تواند برخی کارهای مقدماتی خود را به دفاتر اسناد رسمی واگذار کند.

آملی‌لاریجانی در ابتدای سخنان خود با تبریک فرارسیدن دهه فجر گفت: انقلاب اسلامی ایران واقعاً انفجار نور بود و هر چه بیشتر از عمر انقلاب اسلامی می گذرد عظمت این انقلاب بیشتر نمایان می شود.

رئیس قوه قضاییه استقلال دستگاه قضایی را یکی از ویژگی های مثبت ساختار نظام جمهوری اسلامی ایران دانست و افزود: استقلال دستگاه قضایی در جمهوری اسلامی ایران در سایر نظام های سیاسی وجود ندارد و بسیاری از افرادی که با ساختار قضایی جمهوری اسلامی آشنا می شوند از میزان اقتدار قانونی آن تعجب می‌کنند.

پیش از سخنان رئیس قوه قضاییه رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در سخنانی به ارائه گزارشی از عملکرد این سازمان و تلاش های انجام شده به منظور بهبود ساز و کارهای خدمات رسانی سازمان ثبت به مردم و به‌روز رسانی عملیات ثبتی از طریق به کارگیری روش‌های نوین پرداخت و از اجرای طرح صدور 12 میلیون سند مالکیت بر اساس سیستم کاداستر خبر داد.

احمد تویسرکانی گفت: قصد ما بر این است که از همین طریق 60 میلیون هکتار از عرصه های طبیعی کشور و 123 میلیون هکتار از اراضی شهری، همچنین نزدیک به سه میلیون هکتار از اراضی روستایی را ساماندهی کنیم.

وی مدت زمان اجرای این طرح را به شرط تامین اعتبار، پنج سال اعلام کرد.

تویسرکانی همچنین از ادامه تلاش‌ها برای گسترش ثبت الکترونیکی و حذف مکاتبات کاغذی در این سازمان خبر داد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به کانون وکلای دادگستری گلستان می‌باشد.