عمومی | ۱۱ اردیبهشت، ۱۳۹۵

سخنگوی کمیسیون قضایی وحقوقی مجلس بر لزوم شناسایی و برخورد قاطع با باندهای مافیای کودکان کار و خیابانی تاکید کرد و افزود: از آنجایی که در رابطه با حمایت از کودکان خلاء قانونی داریم بنابراین تصویب لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان در بهبود وضعیت آنها بسیار موثر است.

23

محمدعلی اسفنانی در گفت وگو با خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه در راستای جلوگیری از استثمار کودکان کار وخیابانی، لایحه حمایت از کودکان ونوجوانان باید تصویب شود، افزود: متاسفانه کمیسیون تاکنون نتوانسته این لایحه را مصوب کند در حالی که تاخیر در تصویب این لایحه‌ی مهم دست سوءاستفاده گران از کودکان و خشونت علیه آنان را باز می‌گذارد؛ به طور یقین با تصویب لایحه مذکور نقایص مربوط به حوزه حقوق کودکان رفع و برطرف می شود.

نماینده مردم فریدن، فریدون شهر و چادگان درمجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه نمایندگان مجلس باید نهایت اهتمام خود را برای مصوب شدن لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان در ایام باقیمانده از مجلس نهم به کار گیرند، تصریح کرد: از آنجایی که بعد از تصویب این لایحه زمان زیادی می برد که اجرایی شود بنابراین نیاز است نمایندگان فرصت ویژه ای را به این مهم اختصاص دهند تا این لایحه هر چه سریعتر تعیین تکلیف شود، البته قانون حمایت از کودکان و نوجوانان نیز که دارای 9 ماده بوده نیز در احقاق حقوق آنها نیز بسیار موثر است.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با انتقاد از اینکه در رابطه با کودکان کار و خیابانی هم نقص قانونی و هم نقص در اجرا داریم، تصریح کرد: متاسفانه قوانینی که در رابطه با حمایت از کودکان و نوجوانان داریم نیز به درستی اجرایی نمی‌شود که نیاز است نسبت به این مهم توجه اساسی شود.

اسفنانی با تاکید بر اینکه تکلیف والدین کودکان خیابانی و کار در لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان مشخص شده است، تصریح کرد: حتی در این لایحه تکلیف و وظیفه سازمان های مردم نهاد و حمایت از حقوق کودکان به درستی مشخص شده؛ برای بهبود وضعیت کودکان کار و خیابانی لایحه مذکور باید هر چه سریعتر تصویب شود تا خلاء های قانونی در این باره رفع شود.

وی ادامه داد: البته در حال حاضر نیز وظیفه والدین کودکان کار و خیابانی درقانون مدنی به صورت پراکنده مشخص هست و اگر در قالب کودک آزاری گنجانده شود امکان برخورد با والدین این کودکان وجود دارد ولی متاسفانه در پی پراکندگی قوانین به شکل مطلوب به این امر توجه نمی‌شود.

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی در مجلس نهم، بر ضرورت تعیین تکلیف وضعیت کودکان کار مهاجر در کشور تاکید کرد و گفت: تعیین تکلیف وضعیت کودکان کار مهاجر بر عهده دولت است که هر چه سریعتر باید انجام شود.

نماینده مردم فریدن، فریدون شهر و چادگان درمجلس شورای اسلامی، بر لزوم شناسایی و برخورد جدی و قاطع با باندهای مافیای کودکان کار و خیابانی تاکید کرد وافزود: از آنجایی که در رابطه با حمایت از کودکان کار و خیابانی خلاء قانونی داریم بنابراین تصویب لایحه حمایت از کودکان ونوجوانان در بهبود وضعیت آنها بسیار موثر است؛ البته در قانون حمایت از کودکان و نوجوانان، بحث بهره‌کشی از کودکان دیده می شود ولی متاسفانه اجرایی نمی شود.

سخنگوی کمیسیون قضایی وحقوقی مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: مسئولان باید به صورت جدی به این موضوع ورود کنند و با سودجویانی که به هر نوعی از کودکان سوء استفاده می‌کنند برخورد کنند زیرا در صورت برخورد جدی و قاطع امکان هرگونه سوء استفاده از بین رفته و هیچ فردی جرات بهره کشی از کودکان را نخواهد داشت.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به کانون وکلای دادگستری گلستان می‌باشد.