عمومی | ۲۱ تیر، ۱۳۹۵

از مهم ترین مجموعه قوانین مدون مربوط به امور بازرگانی، قانون تجارت است که اساس حقوق تجارت را نیز تشکیل می دهد. با توجه به اهمیتی که دارد، لایحه آن ۱۰ سالی می شود که در سه مجلس گذشته مطرح و بررسی شده اما تا کنون به نتیجه نهایی نرسیده و هنوز قانون نشده است.
90
لایحه ۱۰ ساله به چهارمین مجلس رسید؛

بررسی لایحه قانون تجارت دوباره به جریان افتاد

بررسی یکی از مهم ترین لوایح قدیمی قرار است این هفته و پس از وقفه ای دوباره به جریان بیفتد.

به گزارش مهر، از مهم ترین مجموعه قوانین مدون مربوط به امور بازرگانی، قانون تجارت است که اساس حقوق تجارت را نیز تشکیل می دهد. با توجه به اهمیتی که دارد، لایحه آن ۱۰ سالی می شود که در سه مجلس گذشته مطرح و بررسی شده اما تا کنون به نتیجه نهایی نرسیده و هنوز قانون نشده است.

مجلس هشتم با همکاری دستگاه‌های ذی‌ربط همچون قوه قضائیه، وزارت بازرگانی و مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی کلیات آن مشتمل بر ۱۲۶۱ ماده را بررسی و در اواخر سال ۹۰ در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس تصویب کرد.در جلسه علنی ۱۳۹۱/۱/۲۳ مجلس شورای اسلامی هم برای مدت ۵سال به صورت آزمایشی موافقت شد.

پس از ارسال مصوبه در اواخر سال ۹۰ به شورای نگهبان، شورا با یک ایراد بنیادین به اصل ۸۵ بودن، آن را رد کرد. زمانی که یک لایحه اصل ۸۵ باشد به این معناست که تمام اختیارات صحن علنی برای تصویب یک لایحه به کمیسیون مربوطه واگذار می‌شود. ولی شورای نگهبان معتقد بود، این موضوع ضرورتی ندارد. در نهایت این لایحه مجددا به مجلس بازگشت.

بررسی لایحه قانون تجارت، اولین دستور کار جدی کمیسیون قضایی

در مجلس نهم این لایحه مورد بحث و بررسی قرار گرفت اما در یک قدمی تصویب، به نتیجه نرسید.حالا پس از گذشته وقفه ای، کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس دهم قرار است در این هفته، بررسی لایحه قانون تجارت را به عنوان اولین لایحه مورد بررسی در دستور کار قرار دهد.

حجت الاسلام حسن نوروزی، سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: در زمینه تجارت و خلاهای قانونی مرتبط با این مسئله، مشکلات بسیار جدی به وجود آمده بود، البته در مجلس قبلی تلاشهایی در این خصوص انجام شد اما به نتیجه نهایی نرسید.

وی افزود: با توجه به مشکلات مطرح شده در حوزه تجارت و اقتصاد، کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس دهم بررسی و به سرانجام رساندن لایحه قانون تجارت را یکی از اولویت های خود قرار داده است.

ضرورت تعیین تکلیف لوایح قدیمی

عبدالعلی میرکوهی، معاون امور حقوقی و پارلمانی وزیر دادگستری در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص اولویت های کمیسیون حقوقی و قضایی گفت: نمایندگان و اعضای کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس قطعا باید بررسی لایحه قانون تجارت را یکی از اولویت های خود قرار دهند چرا که این لایحه از لوایح بسیار قدیمی است.

وی افزود: لایحه آیین دادرسی تجاری نیز یکی از لوایح بسیار مهم است که کمیسیون فعلی باید متناسب با اهمیت لایحه، آن را در دستور کار و اولویت خود قرار دهد.

معاون امور حقوقی وزیر دادگستری تصریح کرد: انتظار می رود لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان نیز به عنوان یکی از لایحه هایی که تا یک قدیمی تصویب در مجلس قبلی رفت، مورد توجه نمایندگان قرار گیرد.

میر کوهی اظهار داشت: لایحه قضا زدایی و پلیس قضایی در کنار جامع وکالت، لوایحی است که امیدواریم در این مجلس به تصویب نهایی برسد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به کانون وکلای دادگستری گلستان می‌باشد.