عمومی | ۲۰ خرداد، ۱۳۹۶

معاون رییس قوه قضاییه ورودی پرونده‌ها به دستگاه قضایی در یکسال گذشته را تشریح کرد و گفت: در سال 95 در حوزه دادگاه‌های انقلاب بیش از 267 هزار پرونده وارد شده که نسبت به سال 94، 2 درصد افزایش داشته است و مانده پرونده نیز در این دادگاه‌ها حدود 3 درصد افزایش داشته است.

حجت الاسلام و المسلمین شهریاری معاون رییس قوه قضاییه در گفت‌وگو با خبرگزاری میزان از ورود تعداد 5.585.489 پرونده درسال 95 به دستگاه قضایی خبرداد و بیان کرد: این تعداد پرونده نسبت به سال گذشته 0.5 درصد کاهش داشته است.

شهریاری اضافه کرد: روند گردش پرونده‌ها در سال 95 در دستگاه قضایی که همان پرونده های تکراری است 11.944.928 پرونده است که به طور میانگین می توان گفت هر پرونده دو بار بین شعب در جریان بوده است که این تعداد پرونده حجم کار بالای شعب را نشان می دهد. که از این تعداد حدود 5 میلیون و 585 هزار پرونده غیر تکراری ( یکتا) بوده است.

رئیس مرکز آمار و فناوری قوه قضائیه افزود: در سال 95، تعداد 48 هزار پرونده وارد شعب دیوان عالی کشور شده که در مقایسه با سال 94 ، 4 درصد افزایش داشته و مانده پرونده‌ها نیز 21 درصد افزایش داشته است.

وی گفت: ورودی پرونده در دیوان عدالت اداری در سال 95، 139 هزار فقره در شعب بدوی بوده است که 1.8 درصد کاهش نسبت به سال 94 و مانده پرونده نیز 2.79 درصد افزایش داشته است. شعب تشخیص دیوان هم 13 پرونده وارده داشته است که در مقایسه با سال گذشته 64 درصد کاهش داشته است و پرونده شعب تجدیدنظر بالغ بر 54 هزار بوده که 0.61 درصد کاهش داشته است.

حجت الاسلام و المسلمین شهریاری تصریح کرد: هیئت های تخصصی در دیوان عدالت اداری 752 وارده داشته که در مقایسه با سال 94، 7.5 درصد کاهش داشته است

معاون رئیس قوه قضائیه ادامه داد: 9 هزار پرونده وارد دادگاه انتظامی قضات شده است که 102 درصد نسبت به سال 94 افزایش داشته است و مانده پرونده 15 درصد کاهش پیدا کرده است.

وی تصریح کرد: در سال 95، در حوزه دادسرای انتظامی قضات حدود 5 هزار و700 پرونده وارد دادسرا شده که در مقایسه با سال گذشته، 6 درصد کاهش داشته و مانده پرونده نیز حدود 6 درصد افزایش پیدا کرده است.

حجت الاسلام و المسلمین شهریاری گفت: در سال 95، در حوزه دادگاه‌های تجدیدنظر 778 هزار ورودی پرونده داشته‌ایم که حدود 5 درصد در مقایسه با سال 94 افزایش پیدا کرده است و حدود 15 هزار پرونده به تعداد مانده‌ها اضافه شده است و این نشان دهنده کمبود منابع انسانی و تخصیص‌های ناکافی بودجه است که ما در توسعه دادگاه‌های تجدیدنظر دچار مشکل شده‌ایم.

وی بیان کرد: در حوزه دادگاه کیفری یک حدود 34 هزار پرونده به این دادگاه منتقل شده و مانده پرونده 0.23 درصد افزایش داشته است و در حوزه دادگاه‌های عمومی بیش از 4 میلیون و 400 هزار پرونده وارده داشتیم که در مقایسه با سال 94، 2.5 درصد افزایش داشته است و مانده پرونده نیز حدود 8 درصد کاهش داشته است.

معاون رئیس قوه قضائیه ادامه داد: در سال 95 در حوزه دادگاه‌های انقلاب بیش از 267 هزار پرونده وارد شده که نسبت به سال 94، 2 درصد افزایش داشته است و مانده پرونده نیز در این دادگاه‌ها حدود 3 درصد افزایش داشته است.

حجت الاسلام و المسلمین شهریاری تصریح کرد: در دادسرای عمومی و انقلاب در سال 95، 4 میلیون و یکصدهزار پرونده وارد شده است که حدود 2 درصد در مقایسه با سال 94 افزایش پیدا کرده است؛ مانده پرونده رشد عمده‌­ای نداشته است و در حدود 0.5 درصد بوده است. همچنین 3 میلیون و 386 هزار پرونده وارد شوراهای حل اختلاف شده که نسبت به سال گذشته 2 درصد افزایش داشته و حدود21 درصد مانده پرونده‌ها افزایش پیدا کرده است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به کانون وکلای دادگستری گلستان می‌باشد.