عمومی | ۳۰ آبان، ۱۳۹۴

رییس دیوان عدالت اداری با بیان اینکه شهروندان عادی نسبت به مسائل حقوقی خود در حکومت و نظام آشنایی ندارند، گفت: نداشتن اشراف نسبت به حقوق اداری و شهروندی موجب تضییع حقوق شهروندان می شود.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین جعفر منتظری روز شنبه در دومین مجمع وکلا و حقوقدانان نیکوکار که در محل کمیته امداد امام خمینی (ره) برگزار شد افزود: یکی از مشکلات اصلی که با شکایت مردم از دستگاه های دولتی و شبه دولتی به دیوان عدالت اداری مواجه هستیم نداشتن اشراف و آگاهی مردم نسبت به حقوق شهروندی و حقوقی خود نسبت به حکومت و نظام است.

81847030-70317116منتظری تصریح کرد: نداشتن آشنایی مردم به مقررات باعث شده تا اداره ای که شهروندان به آن مراجعه می کنند نداند که چه خدماتی باید به مراجعه کننده ارائه دهد.

رییس دیوان عدالت اداری با ارائه چند توصیه به سه هزار وکیل نیکوکاری که در خدمت مجموعه کمیته امداد و جامعه هدف این مجموعه هستند، گفت: از شما می خواهم این خدمت را یک خدمت درونی بدانید و باور داشته باشید که انجام این کار از بزرگترین عبادات است.

وی اضافه کرد: اگر چنین باوری داشته باشید خودتان پیگیر پرونده ها از کمیته امداد خواهید بود چون افرادی که تحت پوشش این نهاد هستند کسانی هستند که شاید به ظاهر مشکل مالی داشته باشند اما از لحاظ شخصیتی انسان های بزرگی هستند.

منتظری با بیان اینکه وظیفه شما کمک به عدل است، افزود: اگر وکالت یک مستمند را بعهده گرفتید، اینگونه نیست که هر طور شده حرف او را به کرسی بنشانید، ممکن است گاهی او ذینفع نباشد بهمین دلیل به شما توصیه می کنم اگر طرف ذیحق نبود تلاش کنید منتهی به صلح و سازش شود.

این مقام قضایی یکی از اهداف تشکیل دفاتر مشاوره قضایی در نمایندگی استان ها را کمک و مشاوره به مراجعان عنوان کرد و اظهار کرد: دفاتر دیوان عدالت اداری در مرکز استان ها نیز در خدمت وکلای نیک اندیش است.

رییس دیوان عدالت اداری خدمت به محرومان را افتخار بزرگی دانست و خطاب به وکلای نیکوکار اظهار کرد: کاش من هم در جایگاهی بودم تا می توانستم مانند شما چنین خدماتی را داشته باشم و البته هر گاه کار از دست من بر بیاید کوتاهی نمی کنم.

وی با بیان اینکه نباید تنها در قید افزایش مال و ثروت بود، ادامه داد: اگر گردش کار پایان سالتان را مرور کنید دو پرونده از مجموع پنجاه پرونده ای که در یک سال با آن سروکار داشته اید به خدمت به محرومان اختصاص داشته باشد این دو پرونده شعف و شادی و اطیمنان خاطری را برای شما بوجود می آورد که بقیه پرونده هایی که در ازای آن پول دریافت کرده اید چنین حسی را به شما انتقال نمی دهد.

رییس دیوان عدالت اداری با تاکید بر این که همه کسانی که به خدمات حقوقی نیازدارند باید خدمات به آنها ارایه شود افزود: اگر در پرونده ای حتی شخصی غیرمسلمان به شما رجوع کرد باید به او نیز خدمات دهید و مسایلی مانند مذهب و دین نمی تواند سدی برای ارایه خدمات رایگان به آنها باشد.

منتظری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اظهارات رییس کمیته امداد امام خمینی (ره) مبنی بر این که هدف امام راحل از تشکیل نهاد ارزشمند، دایمی بودن آن نبود خاطرنشان کرد: فکر نمی کنیم چنین چیزی درست باشد چون نمی توانیم جامعه ایده آلی به وجود بیاوریم که در آن هیچ نیازمندی وجود نداشته باشد.

وی اضافه کرد: آنگاه که پرچم عدالت گستر جهان حضرت بقیه الله برافراشته و آن وعده الهی محقق شود، در این جامعه است که انتظار می رود جهان از عدل پر شود همانگونه که از ظلم پر شده است.

منتظری ادامه داد : جامعه و دنیا به گونه ای است که همواره به یک نهاد حمایت کننده نیازمند است و امام راحل در نخستین ماه های پیروزی انقلاب اسلامی به همین منظور این نهاد را پایه گذاری کردند.

این مقام قضایی با تاکید براینکه موضوعی با اهمیت تر از عدالت در معارف دین و قرآن وجود ندارد، اظهارکرد: اساس آمدن دین و پیامبران اقامه قسط و محور عالم هستی و جهان عدل بوده است.
وی اجرای عدالت را نیازمند بستری دانست که مجریان بتوانند در قالب آن بستر عدل و عدالت را در جامعه پیاده کنند.

منتظری افزود: یکی از اهداف ارزشمند امام راحل در تشکیل این نهاد مقدس کمک به اجرای عدالت بود.

رییس دیوان عدالت اداری در بخش دیگری از سخنانش در واکنش به اظهارات رییس کمیته امداد مبنی بر این که قوه قضاییه برای کمیته امداد مشتری ساز است گفت: چاره ای نیست و اجرای عدالت گاهی باعث می شود که طرف برای مجازات اعدام یا زندانی شود اما در عین حال نظام اسلامی باید به خانواده او توجه کند.

وی اضافه کرد: گاهی اگر کسی که استحقاق قانونی برای اعدام شدن یا به زندان رفتن دارد و قوه قضاییه این کار را ا نجام ندهد در حقیقت در حق بقیه مردم ظلم کرده است؛ اگرچه لفظ زندان بد است اما مجازات یکی از چیزهایی است که در قرآن کریم به صراحت به آن اشاره شده است.

منتظری خاطرنشان کرد: از آن طرف همه نظام موظف است به کسانی که از طریق اجرای این مجازات آسیب می بینند کمک کند و هرگز نباید این دو موضوع را با هم مخلوط کنیم.

به گفته وی اگر پدر خانواده ای به دلیل زشت ترین مواضع علیه نظام و امنیت به مجازات رسید، اعضای آن خانواده هیچ گناهی نکرده اند و آنها نباید به چشم مجرم و برخلاف حق نگریسته شوند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به کانون وکلای دادگستری گلستان می‌باشد.