مخصوص متقاضیان بندهای مختلف ماده٨ لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری

متقاضیان می بایستی دارای یکی از شرایط ذیل باشند:

بند الف ماده ۸ 

به موجب بند «الف» ماده ٨ لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری، به کسانی که دارای ده سال متوالی یا پانزده سال متناوب سابقه خدمات قضایی بوده و لااقل پنج سال ریاست یا عضویت دادگاه داشته باشند ‌و سلب صلاحیت قضایی ازآنها از طرف دادگاه عالی انتظامی قضات نشده باشد، پروانه وکالت اعطا می شود.

بند ب ماده ۸

 به موجب بند «ب» ماده ٨  لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری، به کسانی که دارای دانشنامه لیسانس بوده و پنج سال سابقه خدمات قضایی داشته باشند و سلب صلاحیت قضایی از طرف دادگاه عالی انتظامی از آنها نشده باشد پروانه وکالت از طرف کانون وکلا داده می شود.

بند ج ماده ٨

 به موجب بند «ج» ماده ٨ لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری، به نمایندگان مجلس شورای اسلامی با گذراندن یک دوره کامل نمایندگی که دارای لیسانس قضایی یا گواهی پایان تحصیلات سطوح عالیه از حوزه علمیه قم و ۵ سال سابقه کار قضایی در محاکم باشند، پروانه وکالت اعطا می شود.

بند د ماده ۸

به موجب بند «د» ماده ٨ لایحه استقلال کانون وکلای دادگستری، به کلیه کسانی که دارای لیسانس حقوق قضایی یا گواهی پایان تحصیلات سطوح عالیه از حوزه علمیه قم با حداقل ۵ سال سابقه کار متوالی یا ١٠ سال متناوب در سمت های حقوقی در دستگاه های دولتی و وابسته به دولت و نهادها و نیروهای مسلح باشند و بعد از اجرای این قانون با داشتن ٣٠ سال سابقه خدمت بازنشسته شوند بدون رعایت شرط سنی با انجام نصف مدت مقرر کارآموزی (نه ماه) پس از قبولی در امتحان اختبار، پروانه وکالت از طرف کانون وکلا داده می شود.

لازم به توضیح است، این متقاضیان باید دارای تمام شرایط فوق باشند در غیر این صورت مشمول این ماده نخواهند شد (لیسانس حقوق یا گواهی سطوح عالی حوزه علمیه قم + ۵ سال مستمر یا ١٠ سال متناوب کارشناس حقوقی مستند به احکام کارگزینی ((بعد از اخذ مدرک لیسانس)) + بازنشستگی با ٣٠ سال خدمت واقعی).

متقاضیان بند «د» در صورتی می توانند ثبت نام کنند که آخرین حوزه فعالیت شان (یا حکم بازنشستگی) مربوط به شهرهای تحت شمول کانون وکلای دادگستری گلستان باشد.

تبصره یک ماده ٨

به موجب تبصره یک ماده ٨  لایحه استقلال کانون وکلای دادگستری، کلیه کسانی که دارای لیسانس حقوق یا فقه و مبانی حقوق اسلامی یا معادل آنها از دروس حوزوی و دانشگاهی بوده و حداقل دو سال سابقه خدمت قضایی داشته باشند از انجام دوره کارآموزی معاف می باشند ولی پس از احراز شرایط و قبولی در اختبار، به آنها پروانه وکالت پایه یک از طرف کانون وکلا داده می شود. در این ‌مورد، مدت انتظار خدمت از لحاظ اخذ پروانه وکالت جزء خدمت محسوب نمی شود.

زمان ثبت نام/ پذیرش درخواست

 • یکم الی پانزدهم هر ماه (غیر از فروردین و اسفند)

شیوه‌ ثبت‌نام

متقاضیان می توانند برای ثبت نام، پس از دانلود فرم درخواست پروانه وکالت (دانلود نسخه PDF) و تکمیل آن به صورت کاملاً خوانا و بدون قلم خوردگی،  فرم را همراه مدارک مورد نیاز که در ادامه لیست شده است به ایمیل parvane@golestanbar.ir  ارسال کنند و ظرف ۴۸ ساعت پس از ارسال به ایمیل، مدارک مربوطه را به تعداد موردنیاز و به ترتیب گفته شده، از پایین به بالا  مرتب و منگنه کرده و به این کانون به نشانی استان گلستان، شهرستان گرگان، خیابان شهید بهشتی، بهشت ۱۲، نبش کوچه چهارم، کانون وکلای دادگستری گلستان با پست پیشتاز ارسال نمایند. (پرینت کلیه مدارک باید در کاغذ A4 باشد.) لازم به ذکر است، روی پاکت ارسالی، حتماً نام، نام خانوادگی و عبارتِ «مخصوص متقاضیان پروانه وکالت / ماده ۸» قید شود.

 • کلیه مدارک جهت ارسال به ایمیل، باید درنهایت به صورت ZIP شده باشد و حداکثر حجم کل فایل از ۱۰ MB بیشتر نباشد.

مدارک مورد نیاز

 • فرم درخواست پروانه وکالت (دانلود نسخه PDF)
 •  تصویر برابر با اصل تمام صفحات شناسنامه (به ترتیب شماره صفحه به طوری که صفحه اول در زیر قرار گیرد و به همین ترتیب تا آخرین صفحه شناسنامه «از زیر به رو» ـ ۲ سری)
 • تصویر برابر با اصل کارت ملی «پشت و رو» (۲ سری)
 • تصویر برابر با اصل کارت پایان  خدمت و یا معافیت دائم برای آقایان (کارت جدید سیستم هوشمند یا ارائه رسید درخواست تعویض کارت از دفاتر پلیس +١٠)(۲سری)
 • تصویر برابر با اصل دانشنامه لیسانس (۲ سری)
 • مدارک حاکی از قطع رابطه استخدامی و احکام و ابلاغ های قضایی از بدو استخدام تا پایان آن (برای متقاضیان بند ب) و گواهی نمایندگی مجلس از کارگزینی مجلس شورای اسلامی (برای متقاضیان بند ج) و تصویر برابر با اصل احکام کارگزینی مبنی بر دارا بودن سمت حقوقی ۵ سال متوالی و یا ۱۰ سال متناوب
 • عکس جدید پرسنلی رنگی ۳ در ۴ (تمام رخ – زمینه روشن) به تعداد ۶ قطعه (عکس آقایان با کت و عکس خانم ها با حجاب کامل)
 • عکس جدید پرسنلی رنگی ۶ در ۴ (تمام رخ – زمینه روشن) به تعداد ۳  قطعه (عکس آقایان با کت و عکس خانم ها با حجاب کامل)
 • تصویر فیش واریزی به مبلغ ۱۰.۰۰۰.۰۰۰ریال به شماره حساب ۳۱۰۲۳۰۵۶۹۷ بانک تجارت به نام کانون وکلای دادگستری گلستان، جهت بررسی پروندهی مربوط به پروانه وکالت ماده

توجه

واریز این مبلغ جهت بررسی مدارک می باشد و در صورتی که شخص متقاضی، شرایط لازم را نداشته باشد این مبلغ عودت داده نمی شود. ضمناً، در صورت ناقص بودن مدارک ارسالی، بررسی صورت نخواهد گرفت.

تذکر

 • رسیدگی به مدارک، بر اساس تاریخِ وصول و تکمیل مدارک صورت خواهد پذیرفت. بنابراین متقاضیانی که در ارسال تسریع نمایند در اولویت رسیدگی به مدارک خواهند بود و کسانی که ظرف مدت مقرر نسبت به ارسال مدارک اقدام ننمایند ثبت نام آنان و انجام مراحل اداری با ثبت نام کنندگانِ فصل آتی انجام می پذیرد.
 • متقاضیان می توانند حد اکثر دو  شهر را در حوزه کانون گلستان پیشنهاد دهند.
 • تعیین شهر محل اشتغال با هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری گلستان می باشد.
 • کسانی که دارای رتبه قضایی بوده اند به مدت سه سال در آخرین محل خدمت خود حق وکالت نخواهند داشت
 • به مراجعات حضوری و تماس های تلفنی پاسخ داده نخواهد شد.

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به کانون وکلای دادگستری گلستان می‌باشد.