اخبار اسکودا | ۲۰ شهریور، ۱۳۹۸

رئیس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) با تاکید بر نقش وکلا در تحقق دادرسی عادلانه گفت: وکیل مستقل نباید صرفا به دلیل دفاع از موکل در یک پرونده تحت تعقیب قرار گیرد.

مرتضی شهبازی نیا در گفت و گو با ایرنا افزود: ممکن است وکیل از پرونده ای دفاع کند که موکل آن جاسوس است و عمل بسیار قبیحی انجام داده است و باید هم مجازات شود اما نباید تصور شود که وکیل هم عقیده با موکل است.

وی ادامه داد: اگر وکیل از یک قاتل دفاع کند، به معنای این نیست که کار موکل خود را تایید می کند بلکه به این معنا است موکل که اقدام نادرستی انجام داده است، باید طبق قانون و در یک فرایند دادرسی عادلانه محاکمه شود.

رئیس اتحادیه وکلا گفت: در همه جای دنیا برخی مقامات عمومی این مساله را به خوبی درک نمی کنند و تصور می کنند وکیل هم عقیده با مجرم است و در کشور ما هم کم و بیش این مساله وجود دارد و وکلایی به دلیل دفاع از متهمان تحت تعقیب قرار گرفته اند که خلاف قوانین داخلی و اصول بین الملل است.

شهبازی نیا خاطرنشان کرد: در قانون پیش بینی شده است که وکلا از تضمین های شغل قضاوت برخوردار هستند و هر تضمینی که برای شغل قضات وجود دارد، وکلا هم باید از آن برخوردار شوند.

«روابط عمومی کانون وکلای دادگستری گلستان»


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به کانون وکلای دادگستری گلستان می‌باشد.